Ekologické POŽIČOVNE oblečenia: Odpoveď na rýchlu módu. V EÚ sa ročne vyhodí 7 mil. ton oblečenia. AKO to funguje? +VIDEO

NETKY.SK • 2 Apríl 2025, 19:50 • 5 min
Ekologické POŽIČOVNE oblečenia: Odpoveď na rýchlu módu. V EÚ sa ročne vyhodí 7 mil. ton oblečenia. AKO to funguje? +VIDEO

slovakia

left justify in out

Prenájom oblečenia môže znížiť veľký vplyv módneho priemyslu na životné prostredie. S akými problémami zápasí tento obchodný model?


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Nedávno zverejnená štúdia vedená výskumníkmi z Chalmers University of Technology vo Švédsku sa zaoberala tým, aké opatrenia môžu zabezpečiť úspech prenájmu oblečenia.

Výskumníci dúfajú, že ich zistenia budú mať významný prínos pre ekologizáciu tohto odvetvia.

Európania ročne vyhodia 12 kilogramov oblečenia na osobu

Módny priemysel je jedným z najviac znečisťujúcich odvetví na svete a môže byť zodpovedný až za 10 % globálnych emisií skleníkových plynov.

Vo Švédsku je viac ako 90 % vplyvu oblečenia na klímu spojené s nákupom novovyrobeného tovaru.

Predchádzajúci výskum Chalmersovej univerzity ukázal, že výroba nového oblečenia predstavuje 70 % vplyvu oblečenia Švédov na klímu počas celého jeho životného cyklu.

V Európskej únii sa ročne vyhodí 7 miliónov ton oblečenia, čo je približne 16 kilogramov na osobu.

Obrazok
Zdroj: thesustainablebrandsjournal.com

V USA vyprodukuje priemerný Američan ročne 37 kilogramov textilného odpadu.

Výskumníci, ktorí stáli za novou štúdiou, sa domnievajú, že existuje veľký potenciál environmentálnych prínosov prostredníctvom zníženia počtu nákupov oblečenia a predĺženia používania existujúcich odevov - najmä ak sa to môže zaobísť bez ďalších ciest autom pre spotrebiteľov.

Prenájom odevov - udržateľná alternatíva k rýchlej móde

Výskumníci z Chalmers University of Technology, University of Borås a výskumného inštitútu Rise vo svojej novej štúdii skúmali úspešnosť alternatívnych, udržateľnejších obchodných modelov pre odevný priemysel.

„Mnohým ľuďom visí v skrini oblečenie, ktoré sa používa len zriedka alebo nikdy. Prenájom oblečenia môže predĺžiť používanie každého odevu, a tak prispieť k udržateľnejšej spotrebe,“ hovorí Frida Lindová, profesorka na Chalmersovej univerzite a jedna z výskumníčok, ktorá stojí za touto štúdiou.

Výskumníci analyzovali deväť švédskych spoločností, ktoré sa buď pokúsili vytvoriť udržateľnú spoločnosť na prenájom oblečenia, ale neuspeli, alebo sú v procese vytvárania tejto spoločnosti.

Tri hlavné obchodné modely na prenájom oblečenia

Model členstva umožňuje zákazníkom stať sa členmi a potom si požičiavať oblečenie na určitý čas, podobne ako v knižnici.

Pri modeli predplatného zákazníci platia mesačný poplatok za požičanie určitého počtu odevov. Tieto začínajúce podniky pracovali na rozširovaní prevádzky a získavaní rizikového kapitálu.

V rámci modelu individuálneho prenájmu spoločnosti poskytujú na prenájom konkrétne druhy oblečenia, často v kombinácii s iným vybavením, napríklad outdoorové oblečenie v kombinácii s lyžiarskym vybavením.

S akými problémami sa boria?

Výskumníci viedli rozhovory so zakladateľmi, manažérmi a ďalšími kľúčovými osobami z každej spoločnosti o ich podnikateľskom úspechu.

           

Obrazok
Zdroj: thesustainablebrandsjournal.com

„Zarazilo nás, že sa im zdalo veľmi ťažké dosiahnuť, aby ich podnikanie bolo ziskové. Viacerí museli z rôznych dôvodov ukončiť svoje investície,“ hovorí Lindová.
 
Výskumníci konštatovali, že hoci existuje ochotná zákaznícka základňa pre prenájom oblečenia týmto spôsobom, existuje niekoľko ďalších problémov, ktoré sťažujú spoločnostiam dosahovanie ziskovosti.
 
„Prenájom oblečenia zahŕňa mnoho krokov, v ktorých sa musí s každým kusom oblečenia manipulovať a skontrolovať ho predtým, ako sa môže opäť prenajať, čo si vyžaduje čas,“ hovorí Lindová.
 
„Spoločnosti tiež bojovali s vysokými nákladmi na skladovanie, logistiku a pranie. Najmä pri modeloch predplatného sa vyskytli aj ťažkosti pri získavaní rizikového kapitálu, aby bolo možné finančne prežiť prvú fázu budovania spoločnosti.“
 
Výskumníci zistili, že niektoré z obchodných modelov fungujú lepšie ako iné. Spoločnosti, ktoré sa zameriavali na špecifický trh, napríklad na outdoorové oblečenie, boli úspešnejšie a udržateľnejšie.
 
„Zdá sa, že našli svoju medzeru a videli, že existuje špecifická potreba, za ktorú je zákazník ochotný zaplatiť zakaždým, keď potrebuje použiť daný typ oblečenia,“ hovorí Lindová.
 
Výskumníci tiež skúmali, ako spoločnosti vytvárali hodnotu v spolupráci s rôznymi zainteresovanými stranami. „Prenájomné spoločnosti, ktoré úzko spolupracovali s výrobcami a dodávateľmi oblečenia, napríklad s dizajnérmi s profilom udržateľnosti, z toho mali veľký prospech, pretože mohli rýchlo získať spätnú väzbu o tom, ktoré typy oblečenia sú najobľúbenejšie,“ dodala Lindová.

Obrazok
Zdroj: thesustainablebrandsjournal.com

Zdroj textu: Science Direct, nelisglobal.org, thesustainablebrandsjournal.com, Foto: Prudence Earl


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies