Elektroencefalografia a AI: REVOLÚCIA v zaznamenávaní SNOV a MYŠLIENOK

NETKY.SK • 1 November 2024, 11:32 • 2 min
Elektroencefalografia a AI: REVOLÚCIA v zaznamenávaní SNOV a MYŠLIENOK

BRATISLAVA/PRAHA - Spojenie umelej inteligencie (AI) a EEG (elektroencefalografie) umiestnenej na lebke dáva možnosť monitorovať sny. Navyše však aj vizualizáciu myšlienky formou videí. Informovala o tom riaditeľka spoločnosti Respectful AI Alžběta Solarczyk Krausová.

slovakia

left justify in out

Ešte na konci januára sa objavili medializované správy o implantovaní čipu Neuralink do mozgu prvého človeka. Neskôr nasledovali informácie o tom, že implantát sa čiastočne oddelil od mozgu a nepracuje správne.  
 
"Čip od Neuralinku vznikol najmä na liečbu Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, Elon Musk sa však netajil ambíciami vylepšiť mozog. Týmto čipom možno myšlienkami na diaľku ovládať technológie," uviedla Krausová. Poznamenala, že okrem možností samotného zariadenia záleží na oblastiach mozgu, ku ktorým má čip prístup.

obrazok
Zdroj: dreamymeditation.com
obrazok
Zdroj: simonegatto.net

Zaujímavé výsledky ale možno dosiahnuť aj bez chirurgických zákrokov a implantácie čipov. "Už dokážeme získavať údaje priamo z mozgu. Umelá inteligencia spojená s EEG umožňuje pri monitorovaní mozgových vĺn napríklad vytvoriť obraz reprezentujúci aktuálne predstavy človeka v hlave. Nie je to, samozrejme, dokonale presné, no je to pomerne verné," upresnila Krausová.

Vizualizácia myšlienky formou videí

Výskumníkom sa podarilo pomocou AI a EEG zrekonštruovať hudbu, ktorú si človek „spieval v hlave“. Už sa dokážu zaznamenávať sny a vizualizovať myšlienky formou videí. To všetko sa deje prostredníctvom EEG umiestneného na lebke.

   

Obrazok
Zdroj: cognitiveneuroscience.nl

"Ak sedíte v miestnosti s hrajúcim rádiom, z odrazu vĺn od tela možno zistiť tlkot srdca a či napríklad nemáte srdcovú chybu. Umelá inteligencia dokáže vytvárať úplne nové a nečakané informácie," vysvetľuje Krausová.

 

Mozog možno prepojiť aj s robotmi

"Vezme sa mozog potkana alebo iného živočícha a ten následne riadi robota. Umelá inteligencia vtedy plní funkciu prekladateľa elektrickej aktivity mozgu," objasnila česká vedkyňa.

Neurotechnológie však prinášajú aj riziko potenciálnej manipulácie s myšlienkami a spomienkami ľudí. UNESCO preto teraz začalo pripravovať dohodu na ich reguláciu a smernice pre ne.

   

Obrazok
Zdroj: theworldthinks.com


twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj textu: Spoločnosť Respectful AI, Centrum pro výskum inovácií a kyberpráva (CICeRo) Ústavu štátu a práva Akadémie vied ČR, Foto: scitechdaily.com
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies