BRATISLAVA - Zástupcovia všeobecných lekárov pre dospelých rokovali s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom o elektronizácii slovenského zdravotníctva. Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková upozornila na potrebu pripojenia všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do elektronického systému, čo je nevyhnutné pre zabezpečenie bezpečnosti pacientov a lekárov.
V pondelok 13. januára sa zástupcovia všeobecných lekárov pre dospelých stretli s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom, aby diskutovali o viacerých témach, pričom prioritou bola elektronizácia slovenského zdravotníctva.
Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková informovala, že na rokovaní sa zúčastnili aj obaja štátni tajomníci Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Ladislav Slobodník a Michal Štofko, zástupcovia jednotlivých sekcií MZ SR a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Hlavnou témou rokovania bolo nastavenie a prediskutovanie hlavných odborných tém, ktoré majú byť riešené na MZ SR v súvislosti s prácou všeobecných lekárov. Elektronizácia slovenského zdravotníctva so zameraním na bezpečnosť pacienta aj ošetrujúceho lekára bola podľa Paluškovej kľúčovou otázkou.
Palušková zdôraznila, že povinnosť pripojiť sa do elektronického zdravotníctva platí pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už od 1. januára 2018. Upozornila však, že aktuálne je do elektronického zdravotníctva prihlásených len približne 70 percent poskytovateľov.
Tento stav spôsobuje, že lekári nevidia prepúšťacie správy svojich pacientov z nemocníc, nemocniční lekári nevidia výsledky vyšetrení z ambulancií a často ani to, kde sa pacient pohyboval a kto a kedy ho vyšetril.
SVLS na stretnutí požiadala ministra, aby rezort nastavil systém pripojenia ambulancií a nemocníc do elektronického zdravotníctva tak, aby bolo reálne vymožiteľné.
"Prvoradá je bezpečnosť pacienta a lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ak lekár nevie, kde a kedy bol pacient ošetrený, kto mu aké lieky ordinoval a predpísal, aké boli výsledky jeho laboratórnych vyšetrení, nemožno takýto stav považovať za správny," uviedla Palušková.
Ministerstvo deklarovalo, že bude situáciu riešiť.
Toto stretnutie predstavuje dôležitý krok v procese zlepšovania elektronizácie slovenského zdravotníctva a zabezpečenia vyššej úrovne bezpečnosti a efektivity pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies