BRATISLAVA - V roku 2019 klesli emisie skleníkových plynov v členských krajinách Európskej únie (EÚ) najviac za posledných 30 rokov.
Vyplýva to z výročnej správy EÚ o pokroku opatrení v oblasti klímy, ktorú dnes prijala Európska komisia (EK). Informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku.
Emisie skleníkových plynov klesli v minulom roku v porovnaní s rokom 1990 o 24 percent. V porovnaní s rokom 2018 klesli emisie o 9,1 percenta, čo zodpovedá približne 152 miliónom ton oxidu uhličitého (CO2).
Podľa EK malo na poklese emisií najväčší podiel odvetvie energetiky, vďaka ktorému klesli o 15 percent. Komisia vidí hlavnú príčinu v tom, že výroba elektriny spaľovaním uhlia bola nahradená výrobou elektriny z obnoviteľných zdrojov a zemného plynu. Emisie z priemyslu klesli takmer o 2 percentá. Oproti roku 2018 počas minulého roka naopak, o jedno percento vzrástli emisie z leteckej dopravy.
Zo správy ďalej vyplýva, že na predaji emisných kvót zarobili členské krajiny EÚ, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) od roku 2012 do polovice roka 2020 viac ako 57 miliárd eur.
Viac ako polovica z tejto sumy bola získaná len v rokoch 2018 a 2019. EÚ plánuje 77 percent z tejto sumy použiť na klimatické a energetické účely. Dlhodobým cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu, teda vyprodukovať iba toľko emisií CO2, koľko dokáže príroda absorbovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies