Postup pri manažmente medveďov bude v zmysle novej legislatívy efektívny a rýchly.
Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu má ochrana životov a zdravia ľudí pred nebezpečnými stretmi s medveďom najvyššiu prioritu.
Aj z tohto dôvodu ministerstvo životného prostredia usmerňuje v spolupráci s ministerstvom vnútra postup kľúčových subjektov pri aplikácii novely zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, ako aj zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá zjednodušuje postup pri usmrtení problémových jedincov medveďa.
Novela zákona získala v parlamente ústavnú väčšinu. Kým v roku 2016 Štátna ochrana prírody SR evidovala 1 útok medveďa na človeka, v roku 2023 ich bolo už 12 a k 17. júnu 2024 momentálne eviduje už 15 útokov medveďa na človeka, z toho jeden bol, žiaľ, smrteľný.
"Budeme chrániť prírodu, ale rovnako aj objektívne záujmy ľudí. Každý medveď, ktorý sa priblíži k obydliam ľudí, bude napriek aktivitám politických strán, ktoré obhajujú záujmy a práva všetkých len nie našich občanov, na základe nového zákona, eliminovaný. Na prvom mieste budeme chrániť deti, ženy a ľudský život, rovnako medveďom patrí ochrana v ich prirodzenom teritóriu, ktorým nie sú určite záhradky a ulice miest a dedín," zdôraznil Taraba.
V praxi to znamená, že mimoriadnu situáciu budú v zmysle novej legislatívy spravidla vyhlasovať okresné úrady na základe žiadostí dotknutých miest a obcí, v ktorých katastroch vznikla mimoriadna udalosť v súvislosti s výskytom problémových medveďov.
Ak mimoriadna udalosť vznikne výlučne v katastrálnom území jedného mesta alebo obce, mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť priamo aj dotknuté mesto či obec. Taktiež môže nastať situácia, že budú dotknuté 2 a viaceré okresy, v takom prípade bude mimoriadnu situáciu vyhlasovať okresný úrad v sídle kraja.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies