BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok večer v rámci rozpravy o odhaleniach o daňových podvodoch známych ako Panamské dokumenty (Panama Papers) vyzvali Európsku komisiu a členské štáty Európskej únie na zintenzívnenie úsilia v boji proti daňovým únikom a praniu špinavých peňazí.
Politická skupina Európskej ľudovej strany (EĽS) v rámci rozpravy predložila návrh, aby sa zástupcovia právnickej firmy Mossack Fonseca, z ktorej unikli informácie o dosiaľ tajných vlastníkoch vyše 200.000 offshorových spoločností, ako aj predstavitelia panamskej vlády zúčastnili na zasadnutí osobitného výboru EP pre daňové rozhodnutia. Výbor je známy aj pod skratkou TAX2.
Ďalšie politické skupiny EP vyzvali na vytvorenie celoeurópskej čiernej listiny daňových rajov a na penalizáciu akýchkoľvek spoločností za využívanie ich služieb. Poslanci zároveň vyzvali členské štáty, aby namiesto hľadania spôsobov, ako oslabiť návrhy na podporu transparentnosti, prispeli k ich posilneniu. Skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v tejto súvislosti kritizovala národných politikov členských krajín, ktorí podľa nich vedeli o tomto spôsobe krátenia daní, nič s ním však neurobili.
Eurokomisár pre dane a clá Pierre Moscovici pred poslancami vyjadril nádej, že škandál známy ako Panamské dokumenty (Panama Papers) poslúži ako "budíček" pre členské štáty EÚ. Tie zároveň vyzval, aby dodržiavali svoje záväzky v boji proti daňovým únikom, podvodom a agresívnemu daňovému plánovaniu a snažili sa o prevenciu proti praniu špinavých peňazí.
Moscovici spresnil, že je potrebné poznať skutočných vlastníkov firiem.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies