Americký prezident Donald Trump vo štvrtok signalizoval otvorenosť k rokovaniam o oznámených recipročných clách, keďže americké akciové trhy klesli v dôsledku colných šokov. Wall Street zažila najhoršiu seansu od obdobia pandémie v roku 2020.
Americký prezident Donald Trump uviedol, že bude otvorený rokovaniam s inými krajinami o „fenomenálnych“ ponukách. „Ak by niekto povedal, že vám dáme niečo, čo je také fenomenálne, pokiaľ nám dá niečo, čo je dobré,“ povedal vo štvrtok novinárom na palube Air Force One.
Jeho vyjadrenia prišli po tom, ako viacerí predstavitelia Bieleho domu trvali na tom, že o novo oznámených recipročných clách sa nedá vyjednávať, čo podnietilo ďalšiu neistotu v súvislosti s colnými plánmi amerického prezidenta, ktoré vo štvrtok spôsobili pokles svetových akciových trhov a vymazali z indexu S&P 500 približne 2 bilióny dolárov (1,8 bilióna eur).
Vystrašené svetové trhy
Oznámenie o clách v „Deň oslobodenia“ vystrašilo svetové trhy, keďže investori sa obávali, že totálna globálna obchodná vojna by mohla uvrhnúť svetové hospodárstvo do recesie alebo dokonca do veľkej hospodárskej krízy v štýle 20. rokov minulého storočia. Trump deň predtým oznámil recipročné clá namierené proti 180 krajinám, a to v rozsahu a miere, aká tu nebola za celé storočie. Napriek chaosu Trump trval na tom, že hospodársky vplyv bude len dočasný a že akciové trhy „zažijú boom“.
„...Je nepravdepodobné, že by politická neistota v dohľadnej dobe ustúpila, a je pravdepodobné, že bude ešte nejaký čas zahmlievať vyhliadky - škodí podnikateľskej aj spotrebiteľskej nálade a zároveň znemožňuje účastníkom trhu oceňovať riziko,“ napísal Michael Brown, hlavný výskumný stratég spoločnosti Pepperstone London.
V stredu Trump oznámil zavedenie základného cla vo výške 10 % pre všetky krajiny a ďalšie dovozné poplatky pre niektoré krajiny, ktoré sa považujú za porušovateľov. Biely dom potvrdil, že základné clá vo výške 10 % nadobudnú účinnosť 5. apríla, zatiaľ čo recipročné clá začnú platiť 9. apríla, takže na rokovania zostáva málo času.
Wall Street zaznamenala najhorší deň od roku 2020
Akciové trhy v USA zaznamenali intenzívny výpredaj, aký nebol zaznamenaný od roku 2020, keď COVID-19 spôsobil celosvetové výluky a zatvorenie podnikov. Priemyselný index Dow Jones sa prepadol o viac ako 1 600 bodov, teda o 3,98 %, index S&P 500 klesol o 4,84 % a technologický Nasdaq Composite sa prepadol o 5,97 %.
Spomedzi veľkých technologických akcií viedla straty spoločnosť Apple, ktorá sa prepadla o 9,25 % v dôsledku obáv z narušenia jej dodávateľských reťazcov a globálneho predaja v dôsledku ciel, najmä v Číne. Okrem existujúcich 20 % ciel bude teraz táto krajina čeliť 54 % dovozným poplatkom zo strany Trumpovej administratívy. Peking prisľúbil, že v reakcii na recipročné clá prijme „rozhodné protiopatrenia“.
Akcie spoločností Amazon a Meta Platforms sa prepadli o 9 %, zatiaľ čo akcie spoločnosti Nvidia klesli o 7,8 %. Ostatné technologické akcie v skupine Magnificent Seven všetky klesli o 2 % až 6 %. Akcie maloobchodných predajcov, ako napríklad Nike, Lululemon a Ralph Lauren, tiež patrili k tým, ktorým sa darilo najhoršie, keď klesli o 14,4 %, 9,6 % a 16,3 %.
Oslabenie dolára
Americký dolár voči ostatným menám skupiny G10 výrazne oslabil, keďže investori a obchodníci sa zbavovali svojich amerických aktív. Dolárový index sa prepadol pod úroveň 102, čo je jeho najnižšia úroveň od októbra 2024. Medzitým výrazne posilnili meny útočiska vrátane eura, japonského jenu a švajčiarskeho franku.
Americké štátne dlhopisy v dôsledku nálady zbavenej rizika prudko vzrástli. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o 9 bázických bodov na 4,04 %, keďže ceny dlhopisov sa pohybujú inverzne k výnosom. Očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami a rastúci dopyt po útočiskách môžu naďalej tlačiť ceny dlhopisov nahor. Popri rallye dlhopisov získalo aj zlato, napriek tomu, že ustúpilo zo svojho intradenného maxima.
Európske luxusné akcie prudko klesli
Európske akciové trhy vo štvrtok tiež uzavreli v mori červenej farby, pričom paneurópsky index Stoxx 600 klesol o 2,7 %, DAX sa prepadol o 3,01 % a CAC 40 o 3,31 %. Trumpovo oznámenie o zavedení 20 % cla na tovar z Európskej únie vyvolalo rozruch. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na to vyzval európske podniky, aby pozastavili investície v USA.
Akcie európskych výrobcov luxusného tovaru vrátane spoločností LVMH, Hermès, Richemont a Kering sa prepadli o 5,62 %, 3,51 %, 6,32 % a 7,51 %. Spoločnosť Adidas sa prepadla o takmer 12 % v dôsledku svojej širokej expozície na globálnych trhoch. USA sú pre tieto európske luxusné značky významným trhom, pričom sa očakáva, že clá budú mať výrazný vplyv na predaj.
Okrem toho akcie automobiliek naďalej trpeli vplyvom ciel, keďže v stredu nadobudli účinnosť 25 % clá na automobily. Akcie Volkswagenu klesli o 4,42 %, BMW o 3,55 % a Porsche o 3,06 %.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies