Vedci tvrdia, že objavili legendárne Siene Amenti pod pyramídami v Gíze: Pravda alebo mýtus? +VIDEO

NETKY.SK • 30 Marec 2025, 10:02 • 3 min
Vedci tvrdia, že objavili legendárne Siene Amenti pod pyramídami v Gíze: Pravda alebo mýtus? +VIDEO

slovakia

left justify in out

Egyptská archeológia bola vždy zahalená tajomstvom a fascinovala vedcov aj milovníkov histórie. Najnovšie tvrdenia talianskych a škótskych vedcov o objave legendárnych Siení Amenti pod pyramídami v Gíze však vyvolali vlnu skepticizmu aj nadšenia. Niektorí archeológovia tieto nálezy považujú za revolučné, iní ich označujú za "falošné správy".


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Priekopnícka štúdia mení hranice archeológie

Projekt Khafre, vedený profesorom Corradom Malangom z Univerzity v Pise a Filippom Biondim z Univerzity Strathclyde v Škótsku, sa zameral na druhú najväčšiu pyramídu Gíza – pyramídu faraóna Khafrea. Pomocou technológie syntetického apertúrneho radaru (SAR) vedci identifikovali päť malých miestností v jej strede. Jedna z nich obsahovala sarkofág, ktorý bol predtým nesprávne považovaný za faraónovu hrobku.

Podľa výskumníkov tieto miestnosti vedú k skrytým chodbám a studniam pod povrchom pyramídy. Použitá technológia odhalila rozsiahle podzemné stavby, ktoré sa rozprestierajú na dĺžke viac ako 6 500 stôp a siahajú až 2 000 stôp pod zem.

Máme tu skutočné podzemné mesto?

Vedci tvrdia, že sa im podarilo vytvoriť hrubý 3D model podzemných štruktúr, ktorý odhaľuje zložité špirálovité chodby. Podľa Malangu väčšie zväčšenie radarových snímok môže odhaliť "skutočné podzemné mesto".

Podľa mýtov sa v týchto podzemných priestoroch nachádza Sála záznamov, v ktorej má byť ukrytá všetka starodávna múdrosť starovekého Egypta.

Skeptici sa ozývajú: falošné správy?

Nie všetci odborníci s týmto výskumom súhlasia. Renomovaný egyptský archeológ Dr. Zahi Hawass označil tieto tvrdenia za "kompletne nesprávne" a "fake news". Uviedol, že metódy, ktoré výskumný tím použil, nie sú vedecky uznané ani overené.

Podobnú skepsu vyjadrili aj vedci z Univerzity v Denveri, ktorí tvrdia, že súčasné radarové technológie nie sú dostatočne vyspelé na vytvorenie takých podrobných snímok. Radarový expert Lawrence Conyers navyše upozornil, že v oblasti pyramíd už pred ich vznikom existovali posvätné miesta, a preto je možné, že identifikované podzemné priestory sú iba súčasťou staršej histórie, nie tajomných siení.

Nová kapitola v archeológii alebo len špekulácia?

Bez ohľadu na kontroverziu je tento objav jednou z najdiskutovanejších archeologických záhad súčasnosti. Ak by sa podarilo tieto chodby a miestnosti preskúmať a potvrdiť ich historický význam, mohlo by to znamenať prelom v našom poznaní starovekého Egypta.

Vedci z projektu Khafre sľubujú pokračovanie v analýzach a možnú fyzickú exhumáciu niektorých podzemných oblastí. Očakáva sa, že budúci vývoj prinajmenšom odhalí viac o tom, čo presne sa pod pyramídami skutočne nachádza – či už ide o staroveké podzemné chodby, alebo len geologické anomálie.

Či už je objav Siení Amenti skutočnou senzáciou alebo len archeologickou fabuláciou, jedno je isté – pyramídy v Gíze naďalej skrývajú množstvo tajomstiev, ktoré ešte len čakajú na svoje odhalenie.

 


Zdroj textu: nypost.com, msn.com, dailymail.co.uk, Foto: nypost.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies