Erik Kaliňák o zakázaných názoroch Jeffreyho Sachsa na Ukrajinu a NATO

NETKY.SK • 8 November 2024, 15:03 • 3 min
Erik Kaliňák o zakázaných názoroch Jeffreyho Sachsa na Ukrajinu a NATO

V nedávnej debate na Univerzite v Cambridge vyjadril americký ekonóm a poradca Jeffrey Sachs svoje presvedčenie, že vojna na Ukrajine bola vyprovokovaná USA. Podľa Sachsa Západ neustále porušoval dohody o expanzii NATO a zasahoval do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Rovnako kritizoval vojenské intervencie USA v Sýrii a Iraku, ktoré označil za destabilizačné a motivované geopolitickými záujmami.

slovakia

left justify in out

Erik Kaliňák upozornil na názory ekonóma Jeffreyho Sachsa, ktoré slovenské médiá podľa neho ignorujú, napriek tomu, že Sachs pôsobil ako poradca troch generálnych tajomníkov OSN a venuje sa medzinárodnej politike už viac ako 30 rokov.

Sachs tvrdí, že západné médiá často skresľujú informácie o rusko-ukrajinskom konflikte. Zdôrazňuje, že rozširovanie NATO napriek sľubom z roku 1990 a následné umiestňovanie amerických rakiet v blízkosti Ruska vníma Moskva ako existenčnú hrozbu.

Sachs tiež obviňuje Spojené štáty z presadzovania svojich geopolitických záujmov prostredníctvom vojenských intervencií a mediálnych kampaní.

Sachs kritizuje USA za to, že svojou zahraničnou politikou opakovane podkopávajú demokracie a podporujú konflikty, napríklad v prípade Ukrajiny, Sýrie a Iraku. Obvinil americkú vládu z manipulácie verejnej mienky prostredníctvom falošných zámienok a mediálnych naratívov.

Sachs považuje vojenské zasahovanie Spojených štátov za súčasť stratégie, ktorá nemá za cieľ demokraciu, ale skôr udržiavanie globálneho vplyvu na úkor stability iných krajín.

Poukazoval na decembrovú snahu prezidenta Vladimira Putina v roku 2021 navrhnúť dohodu, ktorá by zabezpečila bezpečnosť Ruska a zabránila rozširovaniu NATO. USA však podľa Kaliňáka tieto návrhy ignorovali a ďalej presadzovali politiku "otvorených dverí" pre nové krajiny, čo Rusi vnímali ako priamu hrozbu.

Vo svojom prejave Sachs zašiel aj hlbšie do histórie amerických vojenských intervencií, kde spomenul Irak, Sýriu a Afganistan. Každý z týchto konfliktov podľa neho ukazuje na vzorec americkej politiky, ktorá sa nesnaží prinášať demokraciu, ale sledovať ekonomické či geopolitické ciele.

Spomenul operáciu Timber Sycamore v Sýrii, ktorú tajne viedla CIA s cieľom zvrhnúť prezidenta Bašára al-Asada ešte pred ruskou intervenciou. Takéto vojenské aktivity USA podľa Sachsa odhaľujú hlbokú neúprimnosť tvrdení o podpore demokracie a ukazujú, že ide o "hru s naratívmi", ktorú riadi americká administratíva a médiá v záujme dosiahnutia vlastných cieľov.

Na záver Sachs vyjadril nádej, že bývalý prezident Donald Trump by mohol zastaviť túto politiku Spojených štátov. Podľa Sachsa ide o neetický systém, ktorým USA udržiavajú svoje geopolitické pozície bez ohľadu na utrpenie a zložitú situáciu iných národov.

Tento "deep state“, ako sa nazýva kombinácia vlády a bezpečnostných služieb, údajne ovláda zahraničnú politiku USA a podporuje vojnové konflikty na báze falošných dôvodov, len aby dosiahol svoje mocenské ciele.


Zdroj: Smer - SSD, Foto: FB/Erik Kaliňák

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies