V noci zo štvrtka na piatok sa v Izraeli opäť rozozvučali sirény, keď jemenská povstalecká skupina Húsíov vypálila balistickú raketu smerom na letisko Ben Gurion.
Izraelské obranné sily (IDF) oznámili, že raketa bola zachytená ešte mimo izraelského vzdušného priestoru, pričom varovné sirény boli aktivované z obáv pred možnými padajúcimi troskami. Hoci na letisku neboli hlásené žiadne škody, letová prevádzka bola na 30 minút zastavená. Záchranná služba Magen David Adom uviedla, že 18 ľudí utrpelo ľahké zranenia pri úteku do krytov, a dvaja ľudia potrebovali zdravotnú pomoc pre akútne záchvaty úzkosti.
Iránom podporovaná skupina Húsíov prevzala zodpovednosť za útok, pričom tvrdila, že operácia spôsobila straty a prerušila navigáciu na letisku. Zároveň uviedli, že vykonali útok dronom na „dôležitý cieľ“ v oblasti Tel Avivu, avšak IDF nepotvrdili žiadne zásahy dronmi. Povstalecká skupina tiež tvrdila, že zasiahla kontajnerovú loď v Arabskom mori niekoľkými bezpilotnými lietadlami.
Odvetné údery Izraela
Vo štvrtok večer izraelské vojenské lietadlá podnikli odvetné údery na ciele Húsíov pozdĺž západného pobrežia Jemenu a v hlbšom vnútrozemí.
Tieto údery zasiahli infraštruktúru používanú na vojenské aktivity, vrátane letiska v Saná a elektrárne Hezyaz. Podľa izraelských predstaviteľov majú údery za cieľ zdecimovať schopnosti skupiny, ktorá od začiatku konfliktu v pásme Gazy podnikla viacero útokov na Izrael.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý bol počas izraelského úderu na letisku v Saná, uviedol, že člen posádky jeho lietadla utrpel vážne zranenia. Zranený je momentálne v stabilizovanom stave v nemocnici.
Pokračujúce hrozby
Povstalecká skupina s podporou Iránu, za posledný rok vypálila na Izrael viac ako 200 rakiet a 170 dronov. Väčšina týchto útokov bola zachytená izraelskou armádou alebo spojencami v regióne. Skupina zároveň prisľúbila pokračovanie útokov, kým sa nezastaví izraelská operácia v pásme Gazy.
Húsíovia okrem útokov na Izrael pravidelne podnikajú útoky na obchodné lode v Červenom mori, čo spôsobuje narušenie globálnej lodnej dopravy. Ich eskalujúce aktivity reflektujú širšie napätie na Blízkom východe a prehlbujúce sa spojenectvo s Iránom.
Kontext konfliktu
Tento vývoj sa odohráva na pozadí vojny v pásme Gazy, ktorá vypukla 7. októbra 2023 po devastujúcom útoku palestínskej skupiny Hamas na Izrael, pri ktorom zahynulo 1 200 ľudí a stovky bolo unesených. Konflikt pokračuje aj napriek medzinárodným výzvam na prímerie, pričom obe strany neustupujú zo svojich pozícií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies