Príchod nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej a francúzskeho ministra Jeana-Noela Barrota do Damasku signalizuje významný krok Európskej únie v obnovení vzťahov so Sýriou. Ide o prvú návštevu vrcholných predstaviteľov EÚ od pádu bývalého prezidenta Baššára al-Asada minulý mesiac. Cesta má zdôrazniť nielen diplomatickú snahu, ale aj zásadné hodnoty, ktoré EÚ očakáva od nových sýrskych vládcov.
Nový politický začiatok
Ministerka Baerbocková vo svojom vyhlásení pred návštevou zdôraznila, že prichádza s „podanou rukou“, no zároveň s „jasnými očakávaniami“. EÚ kladie dôraz na dodržiavanie princípov rozmanitosti, tolerancie a práv všetkých obyvateľov Sýrie bez ohľadu na ich etnický či náboženský pôvod.
„Nový začiatok môže nastať len vtedy, ak sa všetci Sýrčania – ženy i muži, všetky etnické a náboženské skupiny – stanú plnohodnotnými účastníkmi politického procesu,“ povedala Baerbocková. Podčiarkla aj potrebu ochrany práv a vyvarovania sa aktom pomsty voči akejkoľvek skupine obyvateľstva.
Stretnutie s novými vládcami Sýrie
Počas návštevy sa ministri stretli s Ahmedom al-Sharaom, známym aj ako Abu Mohammed al-Julani, de facto vodcom Sýrie. Al-Julani vedie skupinu Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá bola v minulosti napojená na al-Káidu. HTS však vyjadrila snahu o umiernenosť a ochotu spolupracovať s regionálnymi aktérmi, čo podľa Baerbockovej predstavuje nádej na zmenu.
Barrot vo svojom príspevku na sociálnej sieti zdôraznil podporu sýrskej transformácii, ktorá má viesť k regionálnej stabilite.
Výzvy nových vládcov
EÚ očakáva od novej sýrskej vlády jasné kroky:
Napriek tomu, že al-Sharaa naznačil, že návrh novej ústavy môže trvať až tri roky, EÚ trvá na potrebe rýchlejších zmien.
Symbolické gestá a výzvy
Okrem rokovaní plánujú ministri navštíviť aj väznicu Sednaya, ktorá bola dlhé roky symbolom brutality sýrskeho režimu. Táto návšteva má zdôrazniť záväzok EÚ k spravodlivosti a ľudským právam.
Izraelské útoky na južnú Sýriu, ktoré pokračujú od pádu al-Asada, navyše komplikujú situáciu v regióne. Izrael tvrdí, že jeho cieľom je zabrániť šíreniu zbraní, avšak tieto útoky môžu destabilizovať už tak krehké pomery v krajine.
Cesta Baerbockovej a Barrota do Damasku je nielen diplomatickým, ale aj symbolickým krokom k novej ére vzťahov medzi EÚ a Sýriou. Hoci cesta ponúka „podanú ruku“, EÚ očakáva konkrétne kroky smerujúce k inkluzívnemu politickému procesu, rešpektovaniu ľudských práv a regionálnej stabilite. Tento „nový začiatok“ si však vyžiada čas, dôveru a jasné činy zo strany nových sýrskych lídrov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies