Obchod s tovarmi medzi Európskou úniou (EÚ) a Južnou Kóreou vzrástol od roku 2010 do 2020 o 46 %. Zvýšil sa tak takmer dvojnásobne silnejším tempom ako obchod medzi EÚ a krajinami, ktoré s EÚ nemajú uzavretú obchodnú dohodu.
Túto skutočnosť uviedla vo štvrtok na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK) pri príležitosti 10. výročia uzatvorenia obchodnej dohody medzi EÚ a Kórejskou republikou.
Rast dvojstranného obchodu s tovarmi a zvýšenie investícií malo za následok zvýšený dopyt po špecializovaných cezhraničných službách. Obchod so službami do roku 2019 v porovnaní s rokom 2010 stúpol až o 86 % a dostal sa na úroveň 20 miliárd eur, uviedla EK.
"Každá miliarda eur v oblasti vývozu podporuje 13-tisíc pracovných miest v EÚ. Dohoda zároveň jasne ukazuje, že EÚ reálne koná aj v oblasti presadzovania základných pracovných práv, keďže dohoda úspešne prispela k tomu, že Kórejská republika ratifikovala kľúčové medzinárodné dohovory o práci," vyjadril sa výkonný podpredseda EK a eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis.
EÚ je naďalej najväčším zdrojom priamych zahraničných investícií v Kórejskej republike, pričom ich výška predstavuje 37 % celkového objemu priamych zahraničných investícií v krajine.
Investície EÚ v Kórejskej republike vzrástli od roku 2010 o 39 % a v roku 2019 dosiahli úroveň 44 miliárd eur. Na druhej strane investície Kórejskej republiky v EÚ vzrástli v rovnakom období o 151 % a v roku 2019 dosiahli objem 29 miliárd eur.
Najväčším investorom v Kórejskej republike bolo Holandsko, ktorého podiel predstavoval 33 % celkového objemu priamych zahraničných investícií EÚ, za ním nasledovali Nemecko (23 %), Francúzsko (9 %) a Maďarsko (8 %).
Holandsko bolo zároveň aj hlavnou destináciou priamych zahraničných investícií Kórejskej republiky smerujúcich do EÚ (23 % celkového objemu). Na druhom mieste je Nemecko (21 %), po ktorom nasledujú Maďarsko, Česká republika a Slovensko (zhodne po 10 %).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies