MINSK - Poľsko a Litva čelia obrovskému náporu migrantov prichádzajúcich z Bieloruska.
Zákonodarcovia v Bielorusku odhlasovali pozastavenie dohody s Európskou úniou, ktorá ukladá tejto postsovietskej republike prijímať späť migrantov, ktorí prešli jeho územím do EÚ. Rozhodnutím poslanci hornej komory potvrdili avízo prezidenta Alexandra Lukašenka, ktoré ohlásil ešte v júni.
Odveta za sankcie
Hlava štátu a ďalší bieloruskí predstavitelia označili toto opatrenie ako súčasť reakcie Bieloruska na sankcie EÚ a tvrdili, že Minsk si nemôže dovoliť náklady súvisiace s prijímaním migrantov smerujúcich do Európy a namiesto toho plánujú tieto prostriedky použiť na kompenzáciu vplyvu spomenutých sankcií.
Susedia Bieloruska patriaci do EÚ, Poľsko a Litva, sa v ostatných mesiacoch snažia vyrovnať s neobvykle vysokým počtom migrantov, väčšinou z Iraku a Afganistanu, ktorí prichádzajú k ich hraniciam s Bieloruskom. Varšava a Vilnius obvinili Lukašenka, že podnecuje príliv migrantov a využíva ich ako zbraň v rámci tzv. hybridnej vojny proti EÚ.
Prečítajte si tiež: Na východe Poľska vyhlásili výnimočný stav. Dôvodom sú migranti
Tvrdé zásahy polície
Sankcie „európskej dvadsaťsedmičky“ proti Bielorusku prišli po tom, ako Lukašenkov režim začal tvrdo zasahovať proti oponentom. Autoritársky prezident sa po vlaňajších voľbách ocitol pod silným tlakom. Podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil, no opozícia i zahraničie považujú výsledky hlasovania za zmanipulované.
V uliciach bieloruských miest následne vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Režim v Bielorusku neváhal na potlačenie protestov použiť tvrdé zásahy, pričom výsledkom boli tisícky zatknutých, uväznených či dokonca mučených ľudí. V ostatných týždňoch sa terčom prenasledovania stali szástupcovia médií.
Mohlo by vás zaujímať: Poľský prezident Duda obvinil Alexandra Lukašenka
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies