S pokračujúcou eskaláciou vojny na Ukrajine rastú obavy z možnej vojny medzi krajinami NATO a Ruskom. Členské štáty Aliancie sa už pripravujú na obranu proti rôznym typom konfliktov.
Ako napísal Newsweek, európske členské štáty NATO neberú varovania pred možnou vojnou s Ruskom na ľahkú váhu. Pripravujú sa na obranu proti prípadnej invázii ruských vojsk. „Rusko sa pripravuje na vojnu so Západom,“ povedal koncom novembra Bruno Kahl, šéf nemeckej zahraničnej spravodajskej služby.
Je však nepravdepodobné, že by išlo o rozsiahly útok na územie NATO. Možnosťami sú obmedzený vpád alebo zintenzívnenie hybridnej vojny, ktorou sa Rusko snaží podkopať stabilitu členských štátov Aliancie. NATO sa snaží pripraviť na všetky scenáre vrátane totálnej vojny.
Komisár Európskej únie pre obranu Andrius Kubilius ešte v septembri uviedol, že ministri obrany a velitelia NATO „sa zhodujú, že Vladimír Putin by mohol byť pripravený na konfrontáciu s NATO a EÚ za šesť až osem rokov“.
Napríklad vo Fínsku sa hovorí o opätovnom zavedení protipechotných mín do obranného arzenálu. „Vychádzame z toho, že Rusko je našou najväčšou bezpečnostnou hrozbou a že tejto hrozbe treba tak či onak čeliť,“ uviedol koncom novembra pre yle.fi fínsky prezident Alexander Stubbs.
Ak sa Rusku podarí úspešne zreformovať svoju armádu, NATO by mohlo v nasledujúcom desaťročí čeliť masovej armáde sovietskeho typu, ktorá by však podľa estónskej zahraničnej spravodajskej služby bola technologicky horšia ako sily NATO.
Niektoré krajiny pripravujú na vojnu aj svoje civilné obyvateľstvo. Napríklad Švédsko začalo v polovici novembra rozosielať svojim obyvateľom letáky, v ktorých im radí, ako sa správať v prípade vojny.
Po začiatku vojny na Ukrajine vydalo podobný dokument aj Nemecko. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine vypracovalo materiál, v ktorom plánuje obranu krajiny v prípade tretej svetovej vojny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies