BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) prijali vo štvrtok v Bruseli návrh nariadenia, podľa ktorého by kontroly na vnútorných hraniciach schengenského priestoru mali byť umožnené najviac na obdobie jedného roka namiesto súčasných dvoch rokov.
Za návrh hlasovalo 319 poslancov, 241 bolo proti a 78 sa zdržalo hlasovania. Nariadenie novelizuje takzvaný Kódex schengenských hraníc, ktorý členským štátom umožňuje zaviesť dočasné kontroly na vnútorných hraniciach schengenského priestoru v prípadoch závažného ohrozenia verejného poriadku či vnútornej bezpečnosti.
Schválený návrh predstavuje rokovaciu pozíciu EP pred rokovaniami s Radou EÚ o konečnom znení nariadenia. Ministri členských štátov sa na svojom mandáte dohodli už v júni.
Poslanci chcú okrem iného presadiť skrátenie počiatočného obdobia výkonu hraničných kontrol po ich prvotnom zavedení zo súčasných šiestich mesiacov na dva mesiace. Obmedziť chcú celkový maximálny čas výkonu hraničných kontrol po ich prvotnom zavedení, vrátane akýchkoľvek následných predĺžení, zo súčasných dvoch rokov na najviac jeden rok.
EP upozornil, že aj dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach krajín schengenského priestoru má dosah na voľný pohyb osôb, a preto by tieto kontroly mali byť využívané iba vo výnimočných prípadoch a ako posledná možnosť.
V prípade predĺženia dočasne obnovených kontrol na vnútorných hraniciach nad rámec počiatočných dvoch mesiacov by členské štáty mali podľa poslancov predložiť správu obsahujúcu detailné posúdenie rizík.
Temporary internal border checks within the Schengen area have been in place for three years. MEPs are pushing for clearer conditions for their use as a measure of last resort. Read our interview with Tanja Fajon https://t.co/TBw3eWlLb9 pic.twitter.com/7j45wfbTHL
— European Parliament (@Europarl_EN) November 26, 2018
Po šiestich mesiacoch od zavedenia pohraničných kontrol by akékoľvek ďalšie predĺženie ich trvania malo podľa zákonodarcov podliehať schváleniu Rady EÚ (ministri členských štátov) a ešte predtým by Európska komisia mala uviesť, či je takéto predĺženie v súlade s legislatívou.
Slovinská poslankyňa a spravodajkyňa uznesenia Tanja Fajonová pripomenula, že Schengen je jedných z najväčších úspechov EÚ.
"Je však vážne ohrozený vzhľadom na pokračujúce nezákonné kontroly na vnútorných hraniciach, ktoré vykonáva šesť štátov po viac ako tri roky, a to napriek dvojročnému maximálnemu povolenému obdobiu. Poukazuje to na nejasnosť súčasných pravidiel a na ich zneužívanie a nesprávnu interpretáciu zo strany štátov. Ak chceme Schengen zachrániť, musíme to zastaviť a stanoviť jasné pravidlá," opísala situáciu poslankyňa v správe pre médiá.
Politická skupina socialistov a demokratov (S&D), do ktorej patrí aj Fajonová, upozornila, že pri aktualizácii pravidiel, ktorými sa riadi schengenský priestor, sa frakcii európskych ľudovcov (EPP/EĽS) nepodarilo presadiť pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré by umožnili trvalé kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu.
EP v tejto súvislosti pripomenul, že kontroly na vnútorných hraniciach schengenského priestoru aktuálne vykonávajú Dánsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko a Švédsko. Dôvodom ich zavedenia boli mimoriadne okolnosti súvisiace s migračnou krízou, ktorá eskalovala v roku 2015. Kontroly zaviedlo aj Francúzsko z dôvodu pretrvávajúcej hrozby teroristických útokov.
Fajonová uvedeným členským štátom odkázala, že tieto kontroly už viac nie sú opodstatnené a mali by byť čo najskôr zrušené.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies