86 % najnebezpečnejších zločineckých sietí v EÚ využíva legálne obchodné štruktúry.
Europol dnes predstavil svoju najnovšiu správu s názvom Využívanie legitímnosti. Táto správa sa zameriava na to, ako zločinecké siete zneužívajú legálne obchodné štruktúry na upevnenie svojej moci a rozšírenie svojich kriminálnych aktivít. Tento dokument nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu Europolu z apríla 2024 s názvom Decoding the EU's Most Threatening Criminal Networks (Dekódovanie najnebezpečnejších zločineckých sietí v EÚ), ktorá poukázala na to, že zneužívanie legálnych podnikov je základnou charakteristikou týchto sietí.
Na základe požiadavky Rady Európskej únie pre spravodlivosť a vnútorné veci Europol vykonal detailnú analýzu s cieľom lepšie pochopiť, ako, prečo a kde k takýmto praktikám dochádza. Hlavné zistenia tejto správy sa týkajú:
Druhov podnikov, ktoré sú náchylné na zneužitie,
Činností organizovaného zločinu, ktoré legálne podniky umožňujú,
Metód, ktoré kriminálne siete využívajú na zneužitie týchto štruktúr.
Správa zdôrazňuje, že zneužívanie legálnych podnikov je kľúčovým prvkom organizovaného zločinu. Tieto podnikateľské štruktúry zohrávajú významnú úlohu pri praní špinavých peňazí, deformácii hospodárskej súťaže, transporte nelegálneho tovaru a šírení vplyvu zločineckých organizácií.
Obzvlášť podniky s vysokým podielom hotovostných operácií často slúžia na maskovanie činností spojených s praním špinavých peňazí, čo vedie k získavaniu neférových výhod, ktoré ohrozujú legálne podniky.
Kľúčové zistenia:
Spoločný vektor hrozieb: Až 86 % najnebezpečnejších zločineckých sietí v EÚ využíva legálne obchodné štruktúry na maskovanie svojich činností, podporu prania špinavých peňazí a rozširovanie operácií, pričom sa vyhýbajú zásahom právnych orgánov.
Kriminálne vlastníctvo a infiltrácia: Zločinecké siete buď priamo vlastnia, alebo na vysokej úrovni infiltrujú legálne podniky, aby mohli hladko kombinovať legálne a nelegálne aktivity. Niektoré spoločnosti sú zámerne zakladané na pokrytie kriminálnych činností, zatiaľ čo iné sú získavané na dlhodobé plnenie kriminálnych cieľov.
Cezhraničné zneužívanie: Aj keď zneužívanie legálnych obchodných štruktúr je celosvetovým javom, až 70 % spoločností, ktoré zneužívajú zločinecké siete so sídlom v EÚ, pôsobí v rámci EÚ alebo v blízkych krajinách. Zároveň však zločinecké siete v EÚ využívajú podniky v takmer 80 krajinách sveta.
Hrozby zo strany zasvätených osôb: Kriminálne siete čoraz častejšie zneužívajú zamestnancov, manažérov či vedúcich pracovníkov v legálnych spoločnostiach na získanie prístupu, informácií a vplyvu na svoje operácie.
Podpora viacerých trestných činností: Podniky kontrolované zločineckými sieťami často slúžia ako platforma pre viacero organizovaných skupín, čím umožňujú širokú škálu závažných trestných činností. Tieto zistenia poslúžia ako základ pre ďalšie operatívne činnosti, ako aj pre diskusie o administratívnych a preventívnych opatreniach.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies