Europoslanci odsúdili diskrimináciu Rómov v EÚ

NETKY.SK • 24 November 2021, 12:47 • 3 min
Europoslanci odsúdili diskrimináciu Rómov v EÚ

BRUSEL/ŠTRASBURG - Väčšina poslancov v rámci utorkovej rozpravy v Štrasburgu vyzvala na zastavenie kriminalizácie rómskeho obyvateľstva a kritizovala nedostatok systémových riešení zdôrazňujúc, že iba dobré úmysly na papieri nestačia.

slovakia

left justify in out

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) skritizovali pretrvávajúcu diskrimináciu rómskeho obyvateľstva v členských krajinách EÚ. Stalo sa tak viac ako rok po tom, ako Europarlament odsúdil protirómske zmýšľanie v Únii.

 

img

 

Zákonodarcovia sa zamerali na konkrétne príklady policajnej brutality, pochybenia či použitia neprimeranej sily, ako to bolo napríklad v júni v českých Tepliciach v prípade smrti Stanislava Tomáša – ktorému policajti po zadržaní kľačali na krku, policajnej razii v Moldave nad Bodvou z roku 2013 a následného stíhania jej obetí na Slovensku, či tohtoročnej októbrovej streľby na unikajúce ukradnuté auto v Aténach, ktorá sa skončila smrťou 18-ročného Nikosa Sampanisa.

 

Prečítajte si tiež: Joe Biden pozval Slovensko na demokratický summit. Rusov či Maďarov nezavolal

 

Časť poslancov však vyjadrila polícii podporu argumentujúc, že Rómovia sa odmietajú integrovať do väčšinovej spoločnosti. Na rozprave sa okrem poslancov zúčastnili aj slovinský minister zahraničných vecí Anže Logar vystupujúci v mene predsedníctva v Rade EÚ a eurokomisárka pre rovnosť Helena DalliováIch vyjadrenia sa zamerali na Nový strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanie a účasť Rómov, odporúčania Rady EÚ z roku 2021 v oblasti boja proti diskriminácii Rómov a úsilie súvisiace s týmito iniciatívami.

 

img

 

Dalliová zároveň upozornila na prípravu legislatívneho rámca Európskej komisie týkajúceho sa spoločných noriem pre subjekty pre rovnaké zaobchádzanie, ktorý by mali predložiť do konca roka 2022. Nová právna úprava by týmto subjektom umožnila efektívnejšie realizovať úlohy, ktoré im vyplývajú z legislatívy EÚ, bez ohľadu na rôznorodosť vnútroštátnych právnych rámcov a s nimi súvisiace odlišnosti týkajúce sa nezávislosti, zdrojov či kompetencií v jednotlivých krajinách.

 

Možno vás zaujme: Nedostatok sezónnych pracovníkov by mohli vyriešiť Rómovia bez práce

 

Podľa zistení Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) z roku 2020 sú Rómovia v EÚ vystavovaní diskriminácii zo strany policajných zložiek. Rómska komunita však zároveň trpí chudobou, čelí neprimeraným životným podmienkam, zlému zdravotnému stavu, vylúčeniu z pracovného trhu a obťažovaniu. EP v nelegislatívnom uznesení zo septembra 2020 odsúdil sociálne vylúčenie Rómov a protirómske zmýšľanie, ktoré sú zodpovedné za neprimeranú kriminalizáciu rómskeho obyvateľstva. Poslanci počas nedávnej rozpravy na pôde Výboru EP pre občianske slobody vyzvali Európsku komisiu a členské štáty na predloženie legislatívnych návrhov a konkrétnych opatrení, ktoré by mali zabrániť diskriminácii a zaistiť obetiam spravodlivosť. Požadovali tiež, aby EÚ kládla väčší dôraz na boj proti nenávistným prejavom.

 

img

 

Správa prišla po to, ako europoslanci navštívili rómske osady na Slovensku. Delegáciu viedla Lucia Ďuriš Nicholsonová. Navštívili tiež rómske osady v Drienovci, Dobšinej a v Trebišove, ako aj košické sídlisko Luník IX. Europoslanec Manuel Pizarro z Portugalska po návšteve vyhlásil, že sa hanbí za to, čo videl. Delegácia prisľúbila, že sa bude snažiť zlepšiť čerpanie eurofondov s cieľom riešiť rómsku otázku. Vyjadrili sa, že ak sa vládam podarí zlepšiť situáciu v rómskych komunikátch, zlepší sa tiež situácia v majorite, ktorá pri nich žije. 

 

K téme: Europoslanci navštívili rómske osady. Zostali zahanbení!

 

 




twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lukas Dedik



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies