Nová Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej získala podporu Európskeho parlamentu, ale tesná väčšina naznačuje, že jej cesta nebude jednoduchá. S podporou iba polovice zákonodarcov bude komisia musieť hľadať politické koalície, aby dokázala prejsť legislatívne návrhy počas nadchádzajúcich piatich rokov.
Nová Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej dostala od Európskeho parlamentu zelenú, ale výsledok hlasovania naznačuje, že na jej cestu nečaká pokojná plavba, ale skôr búrlivé vody. Podporu pre novú komisiu vyjadrilo 370 poslancov, čo predstavuje 54 % všetkých odovzdaných hlasov. Tento počet však tvorí len 51 % zo všetkých 719 členov parlamentu, čo znamená, že komisia získala podporu iba polovice zákonodarcov.
Tento výsledok hlasovania predstavuje najtesnejšiu väčšinu v histórii novej komisie a v budúcnosti sa môže stať, že počas piatich rokov jej funkčného obdobia nebude existovať stabilná väčšina.
Aj napriek tomu sa však dostalo gratulácií od skupiny CDU/CSU, ktorá je v Európskom parlamente zoskupením poslancov dvoch nemeckých konzervatívnych politických strán. „Gratulujeme Ursule von der Leyenovej a jej tímu k tomuto výsledku! Je dobrou správou, že liberáli spolu s časťou zelených a konzervatívcov dnes prevzali zodpovednosť a postavili sa za novú Komisiu EÚ. Ursula von der Leyenová tak získala stabilný základ v Európskom parlamente na nasledujúcich päť rokov."
Záznamy o hlasovaní ukazujú, že tri centristické skupiny, ktoré predtým zabezpečovali väčšinu, tentokrát nedokázali zaručiť jednoduchú väčšinu v pléne. Európska ľudová strana (EPP), Socialisti a demokrati (S&D) a Obnovme Európu (Renew Europe) získali spolu len 308 hlasov, čo je pod potrebnou hranicou 360 hlasov na vytvorenie väčšiny.
Stredopravá EPP a stredoľavá S&D zaznamenali výrazný pokles podpory. Napríklad španielska strana Partido Popular, člen EPP, s 22 poslancami hlasovala proti novému kolégiu, pretože súčasťou komisie je aj španielska podpredsedníčka Teresa Ribera, ktorá patrí do konkurenčnej stredoľavej strany PSOE (S&D).
Belgickí a francúzski socialisti tiež protestovali proti výberu talianskeho konzervatívca Raffaela Fitta na post podpredsedu komisie, čo viedlo k strate podpory niekoľkých talianskych socialistických poslancov. Štrnásť nemeckých poslancov S&D sa rozhodlo proti alebo sa zdržalo hlasovania.
Tento vývoj síce neznamená, že tieto skupiny budú v legislatívnych otázkach vždy rozdelené, ale naznačuje, že na získanie väčšiny pre prijímanie právnych predpisov bude pravdepodobne potrebné hľadať politické koalície, či už medzi pravicovými alebo ľavicovými stranami.
„Verím, že môžeme nájsť nejaký konsenzus alebo dohodu so Zelenými na jednej strane alebo s Európskymi konzervatívcami a reformistami na strane druhej,“ povedal David McAllister, významný nemecký poslanec EPP. Tento scenár bol predpokladaný aj predsedom EPP Manfredom Weberom, ktorý pred hlasovaním predpokladal „širokú stredovú zónu v Európskom parlamente, od Zelených po ECR.“
Zelení ani ECR však komisiu úplne nepodporili. Skupina Zelení/EFA bola rozdelená, pričom 27 poslancov hlasovalo za, 19 proti a šesť sa zdržalo. Európski konzervatívci a reformisti (ECR) mali 39 poslancov proti, 33 za a štyria sa zdržali.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies