Európska komisia nedávno oznámila rozšírenie zákazu používania bisfenolu A (BPA), chemickej látky, ktorá sa bežne nachádza v plastoch a živiciach, v materiáloch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami. Tento krok prichádza v reakcii na nové vedecké zistenia, ktoré potvrdzujú, že BPA môže vážne poškodiť ľudské zdravie.
Bisfenol A sa často používa pri výrobe obalov na potraviny a nápoje, najmä v povlakoch na kovových plechovkách a v plastových fľašiach. Napriek tomu, že bol
zakázaný pre výrobky pre dojčatá a batoľatá už v roku 2011, novým zákonom sa
rozširuje zákaz na širokú škálu produktov, vrátane opakovane použiteľných
plastových fliaš, chladičov vody a iných kuchynských potrieb.
Európsky komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Olivér Várhelyi zdôraznil, že ochrana spotrebiteľov a zachovanie vysokých noriem bezpečnosti potravín sú kľúčovými prioritami Európskej únie. Tento krok bol podložený stanoviskom Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý v roku 2023 dospel k záveru, že vystavenie BPA v potrave predstavuje zdravotné riziko pre všetky vekové skupiny.
Zákaz bol podložený aj výrazným znížením tolerovateľného denného príjmu BPA na úroveň 20 000-krát nižšiu, než bola hodnota stanovená v roku 2015. Takéto
vystavenie chemikálii môže mať vážne následky na ľudské zdravie, najmä v
súvislosti s jej vplyvom na endokrinný systém, ktorý môže poškodiť reprodukčný
systém a spôsobiť hormonálne zmeny.
EFSA upozornil, že aj veľmi nízke dávky BPA môžu mať negatívne účinky na zdravie, vrátane poklesu počtu spermií, zvýšenia počtu detí narodených s pohlavnými chybami a vzniku rakoviny citlivej na hormóny.
Komisia sa rozhodla zaviesť 18-mesačné prechodné obdobie na postupné vyraďovanie BPA z výroby, aby priemysel mal čas na prispôsobenie sa novým predpisom, pričom určité výnimky budú povolené len v prípade neexistencie alternatív. Tento krok je nevyhnutný na ochranu verejného zdravia a na zachovanie integrity potravinového reťazca.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies