BRUSEL - Európska únia a Čína sa zhodli na tom, že budú budovať svoje hospodárske vzťahy založené na vzájomných výhodách. To je jeden z výsledkov v poradí 21. summitu EÚ - Čína, ktorý sa konal v utorok popoludní v Bruseli.
EÚ na najvyššej úrovni zastupovali predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk, ich partnerom počas rokovaní bol čínsky premiér Li Kche-čchiang.
Na podujatí sa zúčastnili aj šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová a podpredseda EK pre zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen.
Through honesty and determination we will face our challenges together. The EU believes in China and we believe in our partnership. Ready to work together and be more ambitious in standing up for our interests and values.
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) April 9, 2019
🇪🇺🇨🇳 JOINT STATEMENT: https://t.co/thMDbxrqaZ pic.twitter.com/C9EGAvFSyM
Summit sa konal mesiac po tom, ako EK v marci predstavila 10 konkrétnych opatrení na riešenie príležitostí a výziev, ktoré predstavuje vzťah medzi EÚ a Čínou.
Globálne výzvy
Európska delegácia predložila najnaliehavejšie otázky týkajúce sa dvojstranných vzťahov s Čínou, ako sú obchodná a investičná agenda, rokovania o komplexnej investičnej dohode či dohoda o zemepisných označeniach.
Na pracovnom stole boli aj globálne výzvy a spolupráca v oblasti multilateralizmu, vrátane reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO), klimatických zmien, zvyšovania udržateľnej konektivity či spoločné priority zahraničnej politiky v súvislosti so situáciou v Severnej Kórei a Afganistane či jadrovou dohodou s Iránom.
Rovnaké podmienky pre obe strany
Obe strany sa zaviazali dodržiavať Chartu OSN a medzinárodné právo a tri piliere systému OSN: mier a bezpečnosť; rozvoj a ľudské práva.
V záveroch summitu sa uvádza, že Únia a Čína chcú budovať svoje hospodárske vzťahy založené na vzájomných výhodách, na princípoch otvorenosti, nediskriminácie a spravodlivej hospodárskej súťaže so zaistením transparentnosti a rovnakých podmienok (pre firmy).
Obe strany sa zaväzujú zabezpečiť spravodlivú a vzájomne prospešnú spoluprácu v dvojstrannom obchode a investíciách a chcú si vzájomne poskytovať širší, ľahší a nediskriminačný prístup na trh. Zintenzívniť chcú aj úsilie o nájdenie prijateľných riešení pre množstvo kľúčových prekážok - ich prehľad sa uskutoční na nasledujúcom summite EÚ - Čína.
Rešpektovanie medzinárodných noriem
Brusel a Peking sa podľa tohto dokumentu dohodli aj na podpore bilaterálneho obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami pri rešpektovaní medzinárodných noriem v oblasti sanitárnych a fytosanitárnych záležitostí.
Pre EÚ bolo dôležité dohodnúť sa na dodržiavaní medzinárodných noriem v oblasti ochrany a presadzovania práv duševného vlastníctva.
Obe strany chcú dosiahnuť hmatateľné výsledky v prioritných oblastiach, ako sú zlovoľné registrácie práv duševného vlastníctva, presadzovanie práva a obchodné tajomstvo.
Ochrana zemepisných názvov
Zaväzujú sa zabezpečiť také právne prostredie, v ktorom autori, vynálezcovia a umelci môžu postúpiť svoje práva na základe trhových podmienok a účinne presadzovať tieto práva pred súdmi a príslušnými orgánmi.
Summit zhodnotil nedávny pokrok v rokovaniach o dohode o spolupráci a ochrane zemepisných označení, pričom sa podarilo dosiahnuť predbežnú dohodu o ochrane väčšiny názvov zemepisných označení na každej zo strán.
EÚ a Čína chcú v nadchádzajúcich mesiacoch spoločne riešiť zostávajúce otázky, najmä v súvislosti s nevyriešenými zemepisnými označeniami.
Obe strany podporili otvorené, bezpečné, stabilné, dostupné a mierové prostredia pre rozvoj informačných a komunikačných technológií, pričom sa zhodli, že medzinárodné právo je uplatniteľné a nevyhnutné na udržanie mieru a stability v kybernetickom priestore.
EÚ a Čína chcú posilniť spoluprácu v rámci kybernetickej pracovnej skupiny proti "škodlivým činnostiam" v kybernetickom priestore. Mnohé krajiny EÚ sú podozrievavé voči čínskym technológiám umožňujúcim budovanie 5G sietí.
V záveroch summitu sa uvádza, že 5G siete sú základným pilierom budúceho hospodárskeho a sociálneho rozvoja, pričom EÚ aj Čína vítajú tento pokrok a ďalšie výmeny - aj tie podnikateľské - v rámci dialógu a pracovného mechanizmu o 5G sieťach, ktorý funguje od roku 2015.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies