ŠTRASBURG - Sme svedkami historického momentu, ktorý sa zapíše do dejín Európy i boja proti klimatickým zmenám, vyhlásili dnes po odhlasovaní ratifikácie parížskej klimatickej dohody v Európskom parlamente v Štrasburgu jeho predseda Martin Schulz a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
"Parížska dohoda je prvou svojho druhu a bez prispenia Európskej únie by nevznikla. Dnes pokračujeme v nastúpenom smere a znovu sme dokázali, že EÚ spoločne prináša reálne výsledky," uviedol Juncker.
Europoslanci odobrili ratifikáciu dohody jasnou väčšinou, za hlasovalo 610 z 679 prítomných zákonodarcov. Jednoznačný výsledok hlasovania privítal splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade Európskej únie Ivan Korčok. Sľúbil, že Rada EÚ ešte dnes v zrýchlenom konaní formálne uzavrie ratifikáciu tak, aby boli ratifikačné listiny EÚ a siedmich členských štátov Únie - vrátane tej slovenskej - doručené do piatka do sídla OSN v New Yorku.
Doručením listín by mali byť splnené obe podmienky potrebné na to, aby dohoda mohla po 30-dňovej lehote vstúpiť do platnosti. Prvá podmienka, ratifikácia minimálne 55 štátmi, bola splnená už dlhšie, a druhú podmienku, ratifikáciu štátmi, ktoré sú zodpovedné za 55 percent svetových emisií skleníkových plynov, by sa mala naplniť v piatok.
Bratislava sa vďaka tomu môže popýšiť splnením jednej z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ – dokončením ratifikácie dohody na európskej úrovni. V prípade splnenia oboch podmienok bude dohoda platná už počas klimatickej konferencie OSN COP22 v marockom Marrákeši, ktorá sa začne 7. novembra. V Marrákeši je naplánované prvé stretnutie signatárov parížskej klimatickej dohody od momentu, keď vstúpila do platnosti. Hlavným bodom tejto konferencie bude implementácia a plnenie záväzkov, ktoré si v otázke boja proti klimatickým zmenám predsavzali jednotlivé štáty.
Na hlasovaní v EP sa dnes okrem predsedníčky vlaňajšej konferencie v Paríži Ségolene Royalovej a viacerých eurokomisárov zúčastnil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Ocenil snahu EÚ o rýchlu ratifikáciu dohody a Úniu označil za spoločenstvo, ktoré tradične bojuje proti klimatickým zmenám. Schválenie dohody považuje za možnosť prispieť k udržateľnej budúcnosti Zeme.
Pan Ki-mun navštívil EP na sklonku svojho pôsobenia na čele OSN; jeho druhé funkčné obdobie sa skončí na konci roka 2016. "Ďakujem za to, že som mohol spolupracovať s Úniou a vďaka za podporu, ktorú ste mne i OSN vyjadrili v posledných desiatich rokoch. Verím, že EÚ bude ciele OSN – dlhodobo udržateľný rozvoj a mier vo svete – naďalej podporovať," uviedol na záver svojho vystúpenia Pan Ki-mun.
Podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič dodal, že Európsky parlament "vypočul hlas ľudu". Podľa jeho názoru si EÚ už dnes plní svoje záväzky, ktoré jej vyplývajú z parížskej klimatickej dohody, ale jej rýchla ratifikácia vďaka EP umožní začať s jej vykonávaním aj vo zvyšku sveta.
Eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete v tejto súvislosti aj dnes zdôraznil, že "našou spoločnou úlohou je premeniť naše záväzky na konkrétne kroky v praxi". Európa má podľa neho náskok voči iným regiónom sveta, ale EÚ má stratégie a nástroje, aby usmerňovala globálny prechod na čistú energiu a modernizovala ekonomiku. "Svet je v pohybe a Európa stojí hrdo a sebavedomo na čele úsilia o riešenie klimatických zmien," skonštatoval Caňete.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies