BRUSEL. Európsky parlament výraznou väčšinou schválil rozsiahly zákaz jednorazových plastových výrobkov. Cieľom je čeliť znečisťovaniu morí, pôdy a vodných tokov. Zákaz by mal začať platiť od roku 2021 .
Schválená smernica sa týka desiatich skupín plastových výrobkov na jedno použitie a rybárskeho vybavenia; tieto predmety podľa Európskej komisie tvoria väčšinu odpadkov nájdených na európskych plážach. Najvýraznejší dopad má smernica na plastové riady, príbory, slamky, alebo tyčinky do uší.
Znečistenie plastami predstavuje obrovský globálny problém.Podľa Greenpeace každoročne sa až 12,7 milióna ton plastového odpadu dostáva do morí a oceánov. Musíme sa snažiť nájsť riešenie na odstránenie tohoto globálneho problému a zároveň hľadať iné možnosti.
Vietnamec Tran Minh Tien, sa rozhodol bojovať s plastom po svojom.
Vyrába slamky z trávy známej ako Lepironia articulata. Slamky sú šetrné k životnému prostrediu, keďže sú vyrobené z čisto prírodného materiálu a teda neobsahujú plasty ani chemikálie či konzervačné látky.
Samotná výroba prebieha tak, že najprv nazbiera duté stonky trávy, umyje ich a nareže na 20 cm dlhé slamky. Ich vnútro vyčistí kovovou tyčinkou a následne ich znova umyje. Tyčinky pripravené na predaj balí do banánových listov. Tieto slamky vydržia dva týždne uschované v chlade.
Tran nám môže byť príkladom. Nesmieme zabúdať, že Je naozaj dôležité, aby sme si čo najviac vážili naše životné prostredie. Musíme sa ho snažiť chrániť a hľadať spôsoby, ako predísť pred znečisťovaním.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies