FBI vyšetruje predaj stoviek ukradnutých pokladov z Britského múzea americkým kupcom.
Britské múzeum vlani oznámilo, že staroveké drahokamy, šperky a ďalšie predmety z jeho zbierky chýbajú, sú ukradnuté alebo poškodené.
Jeden kupujúci so sídlom v New Orleans povedal BBC, že agent FBI mu poslal e-mail so žiadosťou o informácie o dvoch kusoch, ktoré si kúpil na eBay.
Agent FBI uviedol, že pomáha metropolitnej polícii pri vyšetrovaní chýbajúcich alebo ukradnutých predmetov z múzea. Kupujúci uviedol, že už nevlastní ani jeden drahokam a neverí, že ich úrady nájdu. FBI od neho nepožadovala ďalšie informácie.
Britské múzeum uviedlo, že z 1 500 predmetov, ktoré sú podľa jeho odhadov ukradnuté alebo nezvestné, bolo doteraz nájdených 626 a ďalších 100 sa našlo, ale ešte sa nevrátilo.
Drvivá väčšina predmetov, o ktorých sa múzeum domnieva, že boli ukradnuté, nebola katalogizovaná a stále hľadá spôsoby, ako dokázať, že pochádzajú z jeho zbierky. V niektorých prípadoch to znamená, že zberatelia súhlasia s darovaním predmetov múzeu, aby ich zamestnanci mohli posúdiť.
Britské múzeum obviňuje vedúceho kurátora Petra Higgsa z krádeže, poškodzovania, roztavenia a predaja starovekých artefaktov. Ten obvinenia odmieta.
Múzeum je presvedčené, že Higgs si privlastnil celkovo približne 100 000 libier. Domnieva sa, že kradol najmenej 10 rokov a predával väčšinou neregistrované predmety zo skladov múzea. Higgs mal predmety údajne predať najmenej 45 kupujúcim na eBay.
USA nie sú jediným miestom, kde predávané položky mohli skončiť. Dánsky obchodník so starožitnosťami Ittai Gradel, ktorý ako prvý upozornil múzeum na krádeže, vystopoval artefakty, ktoré boli predané kupujúcim v niekoľkých mestách - vrátane Hamburgu, Kolína nad Rýnom, Paríža a Hongkongu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies