SUNRISE - Keď sa povie meno Roberto Luongo, mnoho Slovákov si istotne spomenie na semifinále hokejového turnaja pod piatimi kruhmi v kanadskom Vancouveri. Luongo bol vtedy jednotkou v bráne a postaral sa o neskutočný zákrok, keď vychytal Pavla Demitru a posunul Kanadu do finále. Bol považovaný za najlepšieho brankára NHL, avšak nikdy nezískal vytúžený Stanley Cup.
Najbližšie mal k tomu v drese Vancouveru Canucks v sezóne 2010/2011, lenže do cesty sa mu postavil Boston so slovenským kapitánom Zdenom Chárom. Iba legenda ako Martin Brodeur dokázal odchytať v NHL viac zápasov (1266) a dosiahnuť viac zákrokov ako on.
"Jedno z najťažších rozhodnutí v mojom živote. Zabralo mi to dosť času, kým som sa definitívne rozhodol. Dva mesiace som načúval svojmu telu a veľa premýšľal. Napokon som zistil, že nastal pravý čas. Už by som sa nedokázal pripraviť na zodpovedajúcej úrovni na novú sezónu. Ten záväzok by bol príliš veľký," napísal Luongo v otvorenom liste fanúšikom.
https://www.nhl.com/panthers/news/luongos-open-letter-to-the-fans/c-308071408
Štatistická vizitka Luonga je plná veľkých čísel. Z 1044 zápasov bolo 489 víťazných, viac ich dosiahli iba členovia siene slávy Patrick Roy (551) a Martin Brodeur (691). Luongo mal kariérny priemer 2,52 inkasovaného gólu na zápas a percentuálnu úspešnosť zásahov 91,9. Dovedna nazbieral 77 shutoutov, čo je historicky deviate miesto. V play-off zasiahol do 70 zápasov s 34 víťazstvami.
Roberto Luongo, the @Canucks (252) and @FlaPanthers (230) franchise leader in wins, hangs up the pads with 489 victories to his name – the third-most among goaltenders in NHL history. #NHLStats pic.twitter.com/SouXnPTGI5
— NHL Public Relations (@PR_NHL) June 26, 2019
Stanleyho pohára ani veľkého individuálneho ocenenia sa v NHL nedočkal. Jedinou výnimkou bola Jenningsova trofej pre brankársku dvojicu s najnižším počtom inkasovaných gólov v základnej časti, ktorú získal v roku 2011 spoločne s Corym Schneiderom vo Vancouvri.
Luongo bol aj trikrát finalistom Vezinovej trofeje (2004, 2007, 2011) pre najlepšieho gólmana NHL, dvakrát finalistom Trofeje Lestera B. Pearsona pre najužitočnejšieho hokejistu podľa hlasovania hráčov (2004, 2007) a raz kandidoval na Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča súťaže (2007). Kanadu úspešne reprezentoval na mnohých vrcholných podujatiach. V zbierke má zlato zo zimných olympijských hier vo Vancouveri 2010 aj Soči 2014, rovnako z majstrovstiev sveta vo Fínsku a Česku v rokoch 2003 a 2004. S "javorovými listami" triumfoval aj na Svetovom pohári 2004.
Cesta brankára taliansko-írskeho pôvodu do NHL sa začala v roku 1997. Vo štvrtom kole draftu si rodáka z Montrealu vybrali New York Islanders, ale svoj debut absolvoval až 28. novembra 1999. Napokon vo svojej premiérovej sezóne zasiahol do 23 zápasov, z ktorých bolo sedem víťazných. Nasledovalo päť rokov na Floride, potom necelých osem vo Vancouveri a napokon návrat do tímu Floridy Panthers v roku 2014.
V poslednom čase ho už v zápasoch aj na tréningoch limitovali zdravotné problémy. Pred tromi rokmi sa podrobil operácii bedrového kĺbu a návrat do súťažného diania je v takýchto prípadoch veľmi komplikovaný. "Nie je to o tom, že som prestal milovať hokej. Telo si však už vyžaduje viac odpočinku," vysvetlil Luongo.
Odchádzajúcemu brankárovi je aj trochu ľúto, že nebude členom tímu Panthers v novej sezóne s novým trénerom Joelom Quennevillom a zrejme aj ruskými posilami Sergejom Bobrovským a Artemijom Panarinom. Získanie Bobrovského bola priorita pre vedenie Floridy už dávno predtým, než sa Liongo definitívne rozhodol skončiť. "Všetci hráme hokej, aby sme si dali šancu získať Stanley Cup. S trénerom Quennevillom nastávajú vzrušujúce časy pre Panrhers. Už som nechcel nič iné, iba byť pri tom. Ďalší krok však už z mojej strany nepríde," uzavrel Luongo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies