BRATISLAVA - Právomoci prezidenta by Fischer meniť nechcel.
Prezident je súčasťou spoločenského a politického diania a ovplyvňuje ho svojou činnosťou i svojou nečinnosťou, tvrdí občiansky kandidát na prezidenta Viliam Fischer. Preto považuje za samozrejmosť napríklad interaktívnu stránku prezidentského úradu či pravidelné vystupovanie v médiách. "Asi by bolo nadbytočné usilovať o každotýždennú vlastnú reláciu, ale tiež pod pravidelnosťou nemyslím len každoročný prejav prvého januára," povedal Fischer agentúre SITA.
Právomoci prezidenta by Fischer meniť nechcel. Ako hovorí, o prezidentský úrad sa uchádza s vedomím, aké právomoci mu reálne prislúchajú a tento stav rešpektuje. "Nechcem meniť pravidlá počas hry," dodal. Jeho prvá oficiálna zahraničná cesta by smerovala do Českej republiky. "To ako sú naše krajiny blízke, prepojením na všetkých možných úrovniach, ľudsky, kultúrne i jazykovo, je unikát, ktorý si zaslúži, aby bol zachovaný," dodal.
Fischer nevie, či definícia manželstva ako zväzku muža a ženy patrí do slovenskej ústavy. "Osobne som presvedčený, že manželstvo je prirodzeno-právne zväzok muža a ženy, lebo bez spojenia a zväzku muža a ženy nie je možné zabezpečiť pokračovanie ľudského rodu. Samozrejme , že môžu existovať aj iné formy spolužitia jedincov, ale nenazýval by som ich manželstvom," myslí si. Ak by sa ako prezident stretol s predstaviteľom nedemokratického režimu, otvoril by aj otázku ľudských práv. "Nikdy som nemal problém s vyjadrením vlastného názoru. Som človek otvorený, a hovorím čo si myslím," doplnil.
Fischer je za otvorený prístup k informáciám, ktorý považuje za veľkú prednosť dnešnej doby. "Myslím, že významne prispel k tomu, aby tí, čo chcú zneužívať postavenie a funkcie mali svoju úlohu aspoň trochu sťaženú," ukončil.
Agentúra SITA oslovila všetkých prezidentských kandidátov s týmito otázkami: Chceli by ste z pozície hlavy štátu aktívne vstupovať do politického spoločenského diania alebo funkciu prezidenta vnímate skôr ako reprezentatívnu? Ako si predstavujete Vašu komunikáciu s občanmi? Zvažovali by ste vlastnú reláciu v televízii či napríklad interaktívnu stránku? Ste spokojný so súčasnými právomocami prezidenta alebo ste za ich zmenu? Posilnili by ste niektoré alebo naopak obmedzili? Ak áno, ktoré? Ktorú krajinu považujete za najbližšieho partnera pre SR, kam by smerovala Vaša prvá zahraničná cesta? Mala by slovenská ústava obsahovať definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy? Podpísali by ste zákon o registrovaných partnerstvách? Pri stretnutí s lídrami z nedemokratických režimov boli by ste z funkcie prezidenta ochotný otvorene prejaviť svoj názor a kritizovať napr. porušovanie ľudských práv? Mal by byť prístup k informáciám otvorenejší alebo ste za obmedzenie infozákona? Premiér a kandidát na prezidenta za stranu Smer-SD Robert Fico na otázky neodpovedal z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti.
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať o dva týždne, v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. O post hlavy štátu sa v marcových prezidentských voľbách uchádza 14 kandidátov: Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Radoslav Procházka a Jozef Šimko.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies