BRATISLAVA - Šíritelia nenávisti, či už na sociálnych sieťach, alebo v reálnom živote, nemôžu mať pocit beztrestnosti. Na ich konanie musíme primeraným spôsobom reagovať tak, aby sa prestala znižovať schopnosť ľudí rozoznávať čo je zlé.
Pri príležitosti dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, ktoré je venované aj hľadaniu účinnejších metód boja s rasizmom, xenofóbiou, homofóbiou a inými formami neznášanlivosti, to uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD). Ako agentúru SITA informovala sama Beňová, obmedzovaniu rasizmu či xenofóbie sa v uplynulých rokoch na rôznych úrovniach venovalo viacero koncepčných dokumentov, stratégií, chárt či nariadení, no napriek tomu je šírenie nenávisti na vzostupe prakticky v celej Európskej únii. "Dnešný rokovací deň Európskeho parlamentu bude preto venovaný aj hľadaniu efektívnych nástrojov na boj s rozličnými formami neznášanlivosti," uviedla Beňová.
Z vyhlásenia Rady a Komisie by podľa nej malo jednoznačne vyplynúť aké ďalšie opatrenia pripravujú na zvrátenie tohto trendu. "Existujúce regulácie na úrovni EÚ je potrebné prehodnotiť. Musíme poznať ich účinnosť, praktický vplyv, ako aj dôslednosť uplatňovania v jednotlivých členských štátoch,“ uviedla Beňová. K zlepšovaniu situácie podľa nej mnohokrát neprispievajú ani politici z tzv. štandardných strán. "Zneužívaním citlivých tém sa snažia získavať lacné politické body. Robia tak napriek tomu, že by sa mali snažiť s nárastom nenávisti bojovať. Je to bohužiaľ viditeľné v mnohých európskych krajinách,“ dodala europoslankyňa s tým, že nesmieme pripustiť, aby spoločnosť ovládol strach a nenávisť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies