Po návrate Donalda Trumpa do politiky sa investori zameriavajú na jeho plány na zníženie daní, dereguláciu a zvýšenie ciel, čo už podporilo rast dolára, akcií a bitcoinu. Trumpove ekonomické politiky, vrátane znižovania daní a reformy pre podniky, môžu mať zásadný vplyv na trhy, hoci niektorí odborníci upozorňujú na riziko vyššieho dlhu.
S návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu očakáva Wall Street nižšie dane, dereguláciu a prezidenta USA, ktorý sa rýchlo vyjadrí ku všetkému – od akciového trhu až po dolár. Trump urobil z ciel a znižovania daní kľúčové prvky svojej stratégie oslovovania voličov, pričom mnohí z nich označili ekonomiku za najväčší problém volieb. Predpokladá sa, že ďalším dôležitým pilierom jeho platformy bude deregulácia v rôznych oblastiach, od bankového sektora až po kryptomeny.
Zdá sa, že prísľub týchto politík už viedol k rastu cien niektorých aktív, vrátane dolára, akcií regionálnych bánk a ceny bitcoinu.V prípade Trumpovej administratívy „si trhy v podstate myslia, že je prorastová, aj keď je spojená s vyššou infláciou a vyššími úrokovými sadzbami,“ povedal David Bianco, americký investičný riaditeľ spoločnosti DWS Group.
Spoločnosť Edison Research v stredu predpovedala, že Trump si zabezpečil viac ako 270 hlasov v Zbore voliteľov, ktoré sú potrebné na získanie prezidentského úradu.
Správa, že strana bývalého prezidenta prevzala kontrolu nad Senátom, podporila očakávania rozsiahleho zníženia daní, ďalších ciel a deregulácie, čo bolo pozitívne pre dolár. Dolár vzrástol o 1,5 % na 154,33 jenu, čo je najvyššia hodnota od júla. O viac ako jedno percento vzrástol aj voči euru a o viac ako tri percentá voči mexickému pesu.
Bitcoin vzrástol o takmer 6 000 USD na rekordných 75 330,88 USD, čím prekonal svoje predchádzajúce maximum 73 797,98 USD z marca. Ekonomika USA rástla v treťom štvrťroku 2024 anualizovaným tempom 2,8 %, v porovnaní s necelými 2 % v roku 2016.
Trump plánuje zvýšiť clá o 10 % na dovoz a o 60 % na tovary z Číny, čo by mohlo výrazne ovplyvniť prístup investorov k trhom aktív. Chce aj daňovú reformu, ktorá zahŕňa zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb na 15 % pre firmy vyrábajúce v USA. Tento krok by mohol podporiť zisky firiem a sentiment pre akcie, hoci rozsah stimulu sa ešte ukáže. Odhady Goldman Sachs hovoria, že zníženie sadzby by mohlo zvýšiť zisky indexu S&P 500 o 4 %.
V krátkodobom horizonte budú akcioví investori vnímať Trumpovo víťazstvo pozitívne, pretože má potenciál predĺžiť súčasné daňové škrty,“ povedal Jake Seltz, portfólio manažér spoločnosti Allspring Global Investments.
Široké daňové škrty však môžu vyvolať obavy zo zvyšovania amerického dlhu. Podľa odhadu Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet by Trumpove plány zvýšili dlh o 7,75 bilióna dolárov v nasledujúcom desaťročí. „Trhy sú trochu na vážkach z myšlienky, že Trumpova administratíva príde s množstvom komunikácie, pri ktorej bude ťažké oddeliť šum od signálu,“ povedal Bianco zo skupiny DWS.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies