ČERNOBYľ - Infračervené filtre sú známe pre vytváranie divnej, tajomnej nálady v obraze bez ohľadu na to, čo fotografujete.
To je dôvod, prečo si takýto filter na zaujímavé miesto, akým je Černobyľ, môžete urobiť scenérie, ktoré vyzerajú, ešte pôsobivejšie. Fotograf Vladimir Migutin urobil práve to, že na jeho ceste do mesta na Ukrajine, ktorá utrpela neslávnu jadrovú katastrofu vzal tento filter a urobil ohromujúce zábery.
"Bolo to spontánne rozhodnutie," povedal Vladimír. "Narodil som sa v Bielorusku v roku 1986 (v tom istom roku, kedy došlo k černobyľskej katastrofe), keď moja rodina odišla zo Sovietskeho zväzu, mal som 5 rokov. Mám jasné spomienky na moje rané detstvo a chcel som navštíviť niektoré miesta v Minsku, vidieť, ako sa to odvtedy zmenilo a stretol sa s niekoľkými priateľmi, ktorí tam žijú, a potom mi prišla na um myšlienka navštíviť Černobyľ. Vyhľadal som internet pre skupiny, ktoré navštívili toto miesto a mám platnú vstupnú licenciu. Jedinou výzvou, ktorú majú ľudia pri plánovaní takejto cesty, je ich povera, že toto miesto je naozaj nebezpečné. Po prečítaní nejakých informácií na internete sa ukázalo, že to nie je tak nebezpečné, keďže sme navštívili zakázané miesta, kde úrovne žiarenia sú smrteľné. V skutočnosti bola priemerná úroveň žiarenia počas tejto jazdy skoro rovnaká ako hladina žiarenia na 10 000 metrovom lete," informoval Vladimir.
"Je veľmi ťažké popísať atmosféru, ktorú som mal počas tejto cesty, ale akoby som bol v druhom raji - pocit, na ktorý si nemôžem spomenúť od poslednej návštevy. Pre infračervené filtre a UV fotografie som otvoril svoj fotoaparát a odstránil filter s horúcim zrkadlom (ten, ktorý zablokuje infračervené a UV vlnové dĺžky), a tak ho premenil na Full-Spectrum fotoaparát. IR-pass a UV-Pass filtre na nastavenie pred objektívom," informoval o jeho technike.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies