Google predstavuje kvantový čip „Willow“: Nový míľnik v oblasti výpočtovej techniky + VIDEO

NETKY.SK • 10 December 2024, 13:31 • 3 min
Google predstavuje kvantový čip „Willow“: Nový míľnik v oblasti výpočtovej techniky + VIDEO

Spoločnosť Google oznámila prelom v oblasti kvantovej výpočtovej techniky predstavením svojho nového čipu „Willow“. Tento čip dokáže za päť minút vyriešiť problém, ktorý by súčasným najrýchlejším superpočítačom trvalo vyriešiť až desať septiliónov rokov. Vývoj predstavuje významný krok v snahách o vybudovanie prakticky použiteľného kvantového počítača, no odborníci upozorňujú, že ide zatiaľ o experimentálnu technológiu.

slovakia

left justify in out

Kvantové počítače a ich potenciál

Na rozdiel od klasických počítačov, ktoré spracovávajú dáta v binárnej forme (0 alebo 1), kvantové počítače využívajú kvantovú mechaniku a takzvané qubity, ktoré môžu existovať v niekoľkých stavoch súčasne. Táto vlastnosť im umožňuje riešiť zložité problémy výrazne rýchlejšie. Kvantové počítače majú potenciál transformovať oblasti, ako je vývoj nových liekov, optimalizácia logistiky, či simulácia chemických a fyzikálnych systémov.

Prelomové vlastnosti čipu „Willow“

Hartmut Neven, vedúci laboratória kvantovej umelej inteligencie spoločnosti Google, uviedol, že „Willow“ obsahuje kľúčové inovácie v oblasti kvantovej korekcie chýb. Táto technológia znižuje chybovosť systému pri raste počtu qubitov, čo je zásadná výzva v kvantovej výpočtovej technike. Google tvrdí, že ide o „prielom“, ktorý rieši problém, na ktorom sa pracovalo takmer 30 rokov.

Čip však stále vyžaduje špecifické podmienky, ako sú extrémne nízke teploty, a jeho použitie je momentálne obmedzené na úzke oblasti experimentálnych aplikácií. Podľa Nevena bude kvantový počítač, ktorý je schopný riešiť komerčné úlohy, dostupný až koncom tejto dekády.

Skeptický pohľad odborníkov

Hoci „Willow“ dosiahol významný pokrok, odborníci varujú pred preceňovaním jeho schopností. Profesor Alan Woodward z univerzity v Surrey zdôraznil, že výsledky testov spoločnosti Google boli „ušité na mieru“ kvantovým počítačom, čo neznamená univerzálnu prevahu nad klasickými počítačmi.

Michael Cuthbert, riaditeľ Národného centra kvantovej výpočtovej techniky (NQCC) vo Veľkej Británii, považuje čip za „míľnik, nie prelom“. Dodáva, že na dosiahnutie komerčne využiteľných kvantových počítačov je ešte potrebný výrazný pokrok v znižovaní chybovosti.

Obrazok
Zdroj: reuters.com

Globálna súťaž a budúcnosť kvantových počítačov

Kvantová výpočtová technika je v súčasnosti predmetom intenzívneho výskumu a investícií po celom svete. Spojené kráľovstvo, USA a ďalšie krajiny investujú miliardy dolárov do vývoja technológií, ktoré by mohli zásadne zmeniť priemysel, medicínu a komunikáciu. Súčasne však vznikajú obavy z možného zneužitia tejto technológie, napríklad na prelomenie šifrovania, ktoré dnes chráni citlivé údaje.

Spoločnosť Google postavila výrobný závod pre kvantové čipy v Kalifornii, pričom Willow predstavuje len začiatok dlhej cesty. Medzitým sa alternatívne prístupy, ako vývoj kvantových počítačov pracujúcich pri izbovej teplote, skúmajú na univerzitách v Oxforde a Osake.


Zdroj textu: reuters.com, bbc.com, Foto: singraulimirror.in

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies