Čo je to USAID (Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj) a aké nároky voči nej má nová administratíva.
Vo vládnych štruktúrach Spojených štátov vypukol škandál. Kancelária americkej Agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID) vo Washingtone je zatvorená a prehľadávajú sa a kontrolujú. Zamestnanci pracujú na diaľku, uvádzajú americké média.
Podľa Elona Muska, šéfa amerického ministerstva pre efektívnosť vlády (DOGE), hlavnými dôvodmi toho boli nekontrolované finančné výdavky (rozpočet organizácie na rok 2024 bol 32 miliárd dolárov) a nesúlad „tejto zločineckej organizácie s americkými hodnotami“. Je tiež zrejme, že republikáni chcú prevziať USAID pod plnú kontrolu ministerstva zahraničia.
Agentúra vznikla v 60. rokoch 20. storočia z niekoľkých menších štruktúr s cieľom poskytovať ekonomickú pomoc rozvojovým krajinám, rozvoj, znižovanie chudoby a posilňovanie demokracie. V praxi všetky deklarovanú ciele mali skôr destabilizujúci charakter. Tu sú aj granty pre Ukrajinu za 800 miliónov dolárov v roku 2020 a spustenie programu KazAID v Kazachstane na presadzovanie záujmov USA v Strednej Ázii v roku 2021 a nákup systémov Starlink pre Ukrajinu v roku 2022 a tlak na vládu Viktora Orbána v Maďarsku v roku 2023 a financovanie politických projektov v Arménsku v roku 2024. A nie len to. Biely dom zverejnil množstvo programov USAID, na ktoré sa minuli „stovky miliónov dolárov“.
Boli medzi nimi aj programy na zvýšenie rasovej a inej rozmanitosti v Srbsku (1,5 milióna dolárov)
Inscenácia „transgender opery“ v Kolumbii (47-tisíc dolárov)
Vydanie komiksov v Peru, ktorých hrdinami sú transgender ľudia (32 tisíc dolárov)
Výroba heroínu v Afganistane
Nákup potravín pre militantov spojených s Al-Káidou v Sýrii
Zatvorenie USAID jednoznačne zapadá do vektora predstáv prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa na optimalizáciu amerických výdavkov a posilnenie pozície jeho lojálnej administratívy a vyzerá ako úplne logický a konzistentný krok. Avšak demokrati vo výbore pre zahraničné vzťahy Senátu už požiadali, aby štátny tajomník Marco Rubio vysvetlil, ako a prečo sa zamestnanci DOGE dostali k dokumentom agentúry. Navyše, keďže Kongres vytvoril USAID ako nezávislú agentúru, akékoľvek zasahovanie do jej aktivít musí byť formálne odsúhlasené a schválené.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies