KRÉTA - Situácia s nedostatkom vody je v Grécku kritická. Viaceré oblasti už vyhlásili núdzový stav.
Grécko bojuje s nedostatkom vody. Ako informoval grécky server Eleftheros Typos, môže za to nedostatok zrážok, ktoré sú o 30 percent nižšie ako v predchádzajúcich rokoch. Problém sa ešte viac stupňuje v turisticky vyhľadávaných lokalitách, kde hotely často napúšťajú bazény.
Generálny sekretariát civilnej ochrany už dokonca vyhlásil stav núdze v 14 oblastiach. Medzi nimi je päť obcí na Kréte, Serifos, Sifnos, Leros, Poros, Spetses, obec Sami v Kefalónii, ako aj oblasti v Korinte, Alexandroupolise a Xanthi.
"S výnimkou niektorých oblastí v západnom Grécku, Epiruse a západnom Macedónsku sa dažde medzi októbrom a aprílom značne znížili. Tomu zodpovedá aj to, že sme nemali veľa snehu, ktorý chceme mať. Pretože keď sa sneh na jar topí, napája vodonosné vrstvy a je to lepší spôsob zberu vody, ako keď veľa prší. Vtedy sa totiž veľká časť vody stratí v mori," povedal pre Free Press meteorológ a riaditeľ výskumu Národného observatória v Aténach Kostas Lagouvardos.
V oblasti Egejského mora bol posledný dobrý rok 2019, ktorý bol výdatný na zrážky. Od toho momentu sú zrážky podpriemerné. Situácia na ostrovoch sa tak v tomto období výrazne zhoršuje. Môže za to aj nárast cestovného ruchu a nezriedka ohromné plytvanie vodou.
"V tejto fáze nemáme prerušenie dodávok vody, avšak zásoby vody sa míňajú, je tu zvýšený dopyt v dôsledku turizmu, takže nasledujúci mesiac bude prinajmenšom náročný," prezradil Konstantinos Revinthis, starosta ostrovu Serifos.
Vrásky na čele má aj vedenie ostrova Sifnos. K dispozícii majú štyri odsoľovacie zariadenia, ktoré zatiaľ stačia, no odhadujú, že medzi augustom a októbrom môže spotreba stúpnuť nad výrobné kapacity.
V jednej z odsoľovacích jednotiek navyše došlo pred mesiacom k neočakávanej poruche a v dvoch obciach nastali nepredstaviteľné komplikácie. Oba ostrovy už vyzvali obyvateľov, aby obmedzili plytvanie a vodu používali s rozumom.
Úrady na gréckych ostrovoch sú v tomto období v stave plnej pohotovosti. Chcú sa vyhnúť najhoršiemu.
Situácii sa venuje už aj ministerstvo životného prostredia. To pripravuje plán na výstavbu odsoľovacích jednotiek poháňaných zelenou energiou. Hybridné jednotky by mali byť zásobované elektrickou energiou vyrábanou pomocou veterných turbín a solárnych panelov. K dispozícii budú mať aj prečerpávacie zásobníky s výrobou energie pomocou vodných turbín.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies