LONDÝN - Skupina štátom podporovaných hackerov sa nabúrala do systémov viacerých telekomunikačných operátorov a bola schopná dlhší čas špehovať ich používateľov.
Dostala sa okrem iného k dátam o tom, kedy a s kým si volali, ako sa menila ich poloha a k mnohým ďalším informáciám z ich mobilných zariadení.
Medzi sledovanými osobami navyše dominovali ľudia z vysokej politiky, informuje agentúra The Asscoiated Press (AP). Tieto zistenia v utorok zverejnila firma Cybereason, renomovaná spoločnosť z amerického Bostonu, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou.
Ako šéf Cybereason Lior Div prezradil pre AP, cieľmi špehovania týchto hackerov sa stalo aj približne 20 verejne známych osôb, a to predovšetkým z oblasti politiky či armády.
One day until CEO Lior Div delivers his keynote address at Cyberweek TLV. Don't miss Lior's presentation and Cybereason's latest announcement on the Main Plenary. pic.twitter.com/om6UqYooN8
— Cybereason (@cybereason) June 24, 2019
Div nechcel prezradiť, o koho šlo, ani to, do akých telekomunikačných spoločností sa hackerom podarilo nabúrať. Nepotvrdil ani to, ktorý štát za touto hackerskou skupinou stál, útoky však podľa neho niesli znaky činnosti čínskej hackerskej skupiny APT10. O tej sa všeobecne predpokladá, že pracuje v súčinnosti s čínskou vládou.
Div pre AP povedal, že informácie, ku ktorým sa jeho spoločnosť dostala, sú také citlivé, že neposkytne ani najmenší náznak, o koho by mohlo ísť. "Nepoviem ani kontinent," uviedol.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies