BRATISLAVA - Pri oceňovaní študentov v Prezidentskom paláci došlo k incidentu, keď jeden z ocenených študentov odmietol podať ruku prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu. Minister školstva Tomáš Drucker vyjadril sklamanie nad týmto činmi a zdôraznil potrebu vzájomného rešpektu k autoritám, osobitne k hlave štátu.
V pondelok sa v Prezidentskom paláci odohrala situácia, ktorá ministra školstva Tomáša Druckera ľudsky mrzí. Počas oceňovania študentov jeden z ocenených študentov odmietol podať ruku prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu.
Minister Drucker na sociálnej sieti vyjadril svoje sklamanie nad týmto incidentom a zdôraznil, že školstvo by nemalo byť predmetom politiky.
"Mrzí ma, že sa tento akt stal predmetom politiky, osobne preto, lebo systematicky a stále bojujem za to, aby školstvo nebolo predmetom politiky. Som presvedčený, že bez ohľadu na to, ako sa cítime, čo si myslíme, bez ohľadu na to, ako veľmi navzájom nesúhlasíme, mali by sme byť schopní aspoň podať si ruku a prejaviť vzájomný rešpekt, osobitne k hlave štátu - najvyššiemu a priamo občanmi zvolenému predstaviteľovi Slovenska. Aj to je vyspelosť národa a spoločnosti," uviedol Drucker.
Minister Drucker tiež zdôraznil, že štát musí oceňovať a oslavovať talenty a výsledky mladých ľudí, pretože na ich úspechoch stojí a padá budúcnosť krajiny. Práve preto požiadal prezidenta Pellegriniho, aby študentov prijal a ocenil ich úspechy.
Prezident Pellegrini spolu s ministrom Druckerom v pondelok odovzdali ocenenia študentom, ktorí zvíťazili v medzinárodných olympiádach.
Incident, pri ktorom študent Gymnázia Grösslingová Simon odmietol podať ruku prezidentovi, vyvolal reakcie aj u generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Žilinka označil tento čin za smutnú vizitku slovenskej spoločnosti a nemiestny prejav k autorite.
"Demonštratívne odmietnutie podania ruky prezidentovi Slovenskej republiky považujem nielen za smutnú vizitku slovenskej reality, ale najmä za nemiestny a zneucťujúci prejav k autorite a vážnosti prezidenta Slovenskej republiky," napísal Žilinka na sociálnej sieti.
Incident v Prezidentskom paláci tak vyvolal diskusiu o vzájomnom rešpekte a úcte k autoritám, pričom minister Drucker zdôraznil potrebu oddeliť školstvo od politických sporov a prejaviť úctu k najvyšším predstaviteľom štátu.
V utorok 14. januára sa k reakciám na incident v Prezidentskom paláci pridal aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Na sociálnej sieti napísal, že podanie ruky je symbol, ktorý už tisícky rokov ľudia vnímajú ako symbol mierumilovnosti. Nepodanie ruky prezidentovi označil ako smutný symbol dnešnej doby.
"Je to dôsledok opozičnej progresívnej hystérie, ktorá znevažuje každého, kto nevolí ich. Spolu s vlajkou Ukrajiny, teda štátu, ktorý je stále vo vojne, a v kontexte nedávneho atentátu na premiéra je to presný opak pôvodného významu podania ruky," dodal Eštok.
Minister vyzval opozičných politikov a "progresívnych novinárov" na zastavenie šírenia nenávisti.
"Ja naopak podávam symbolicky ruku všetkým. Aj tým, ktorí majú iný politický názor ako ja. Slovensko je krásna a úspešná krajina a nemali by sme si ju pokaziť ďalším štvaním a zvyšovaním nenávisti," priblížil Eštok.
Minister Eštok zdôraznil, že podanie ruky je dôležitým gestom, ktoré by malo byť zachované aj napriek politickým rozdielom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies