LYON - Žena, ktorá za nevyjasnených okolností zomrela v Španielsku, bola na základe výzvy Interpolu Identify Me (Identifikuj ma) identifikovaná ako 33-ročná Ainoha Izaga Ibieta Lima z Paraguaja.
Cieľom medzinárodnej kampane „odložených prípadov“, ktorú koordinuje INTERPOL spolu so šiestimi európskymi krajinami (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Španielsko), je požiadať verejnosť o pomoc pri identifikácii 46 žien, ktorých telá sa našli v Európe v posledných desaťročiach.
Jeden z týchto prípadov, ktorý predložili španielske orgány, sa týkal neidentifikovanej ženy objavenej 6. augusta 2018 v provincii Girona v Španielsku.
Žena bola nájdená obesená v hydinárni pripojenej k poľnohospodárskemu domu. Nemala pri sebe žiadne doklady totožnosti a nikto v okolí nevedel, kto je, ani ako sa tam dostala. Obeť mala na ľavom predlaktí vytetované slovo „úspech“ v hebrejčine. Napriek rozsiahlemu vyšetrovaniu miestnej polície sa ženu nepodarilo identifikovať.
2013: Ainoha Izaga Ibieta Lima mala podľa svojho brata 28 rokov, keď pricestovala z Paraguaja do Španielska.
6. augusta 2018: Telo sa našlo v dome v španielskej Girone.
Polovica roka 2019: Po niekoľkých mesiacoch bez kontaktu nahlásil jej brat nezvestnosť paraguajským úradom.
Október 2024: INTERPOL spustil druhú fázu projektu Identify Me, ktorá viedla k rozposlaniu biometrických informácií zo všetkých 46 prípadov do 196 členských krajín na kontrolu vo vnútroštátnych databázach.
Marec 2025: Národná centrálna banka Asunción Paraguaj zistila zhodu odtlačkov prstov, ktorú neskôr potvrdila národná centrálna banka Madrid Španielsko.
Spája šesť európskych krajín a INTERPOL s cieľom objasniť odložené prípady na medzinárodnej úrovni. Mnohé z prípadov sa týkajú žien, ktoré zomreli pred 10, 20, 30 alebo dokonca 40 rokmi. Dôkazy naznačujú, že niektoré z týchto žien mohli pochádzať z iných regiónov.
Táto kampaň je kľúčovou príležitosťou na preskúmanie a aktualizáciu spisov prípadov a oznámení INTERPOL-u. Podrobnosti o každom prípade sa zverejňujú aj na internete a poskytujú sa médiám vrátane rekonštrukčných snímok tváre a opisov osobných predmetov alebo tetovaní v nádeji, že niektorý člen verejnosti by mohol niečo spoznať.
Prvé kolo projektu Identify Me, ktoré sa začalo v roku 2023, prinieslo tiež pozoruhodné výsledky, keď sa podarilo identifikovať Ritu Robertsovú, Britku, ktorú našli zavraždenú v Antverpách v roku 1992. Rodina Rity sa obrátila na tiesňovú linku po tom, ako v spravodajstve o kampani spoznala tetovanie svojej príbuznej.
INTERPOL po prvýkrát zverejnil výpisy z čiernych oznámení, ktoré sa používajú na medzinárodné vyhľadávanie informácií o neidentifikovaných telách a na určenie okolností úmrtia.
Čierne oznámenia môžu obsahovať informácie o mieste, kde sa telo našlo, biometrické informácie (DNA, odtlačky prstov, snímky tváre), zubné karty, fyzický opis tela alebo oblečenia a akékoľvek iné podrobnosti dôležité pre identifikáciu zosnulého.
Generálny tajomník INTERPOL-u Valdecy Urquiza: „Naša práca nie je len o riešení prípadov, ale aj o tom, aby sme obetiam vrátili dôstojnosť a dali hlas tým, ktorých postihla tragédia. Každá úspešná identifikácia dáva novú nádej, že aj ostatným neznámym ženám, ktoré sú súčasťou tejto kampane, sa môže vrátiť ich identita.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies