WASHINGTON - Spojené štáty obvinili Irán z tzv. "jadrového vydierania" v súvislosti s najnovším oznámením Teheránu o rozšírení procesu obohacovania uránu. Zároveň avizovali, že budú pokračovať vo vyvíjaní maximálneho tlaku na iránsky režim.
"Irán nemá nijaký presvedčivý dôvod na rozširovanie svojho programu obohacovania uránu... okrem jasného pokusu o jadrové vydieranie, ktorý len prehĺbi jeho politickú a ekonomickú izoláciu," vyhlásil vo včerajších hodinách hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.
Spojené štáty budú podľa neho pokračovať vo vyvíjaní maximálneho tlaku na režim v Teheráne, aby ho následne donútili upustiť od citlivých jadrových aktivít. Prezident Iránu Hasan Rúháni oznámil, že sa obnoví obohacovanie uránu v zariadení Fordo, ktoré bolo zmrazené v súlade s jadrovou dohodou z roku 2015. Okrem toho avizoval, že v krajine sa naplní 1044 centrifúg uránovým plynom, čo predstavuje ďalšie porušenie jadrovej dohody s mocnosťami.
V priebehu tohto roka Irán pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Príkladom je obohacovanie o urán nad hranicu, ktorá bola zmluvne dohodnutá.
Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči tejto krajine na Blízkom východe tvrdé sankcie. Zvyšné štáty, ktoré dohodu podpísali, vyvíjajú pokus o jej záchranu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies