JERUZALEM - Ide o základy jednej z najstarších mešít sveta, ktorá bola postavená pred viac ako 1200 rokmi. Lokalita sa nachádza v Negevskej púšti neďaleko beduínskeho mesta Rahat. Podľa Izraelského pamiatkového úradu (IAA) boli jej zvyšky objavené počas stavebných prác.
Ide o prvú známu mešitu z toho obdobia (7.-8. stor. n.l.). Svojim vekom môže kľudne konkurovať aj mešitám v Jeruzaleme alebo saudskoarabskej Mekke. Vedci sa domnievajú, že svätostánok slúžil miestnym roľníkom. Stavba mala obdĺžnikový pôdorys a mihráb (výklenok v strede steny mešity), orientovaný smerom k Mekke, najposvätnejšiemu mestu islamu.
Izraelskí vedci poznamenali, že ide o jednu z prvých mešít postavených na území Izraela v období, keď sem prenikol islam. Arabi totiž roku 636 dobyli túto provinciu, ktorá spadala pod Byzantskú ríšu.
Lokalita sa nachádza neďaleko zvyškov osídlenia z doby rímskej - rybárska osada Betsaida, ktorá bola domovom apoštolov Petra a Ondreja. Kresťania uznávajú svätého Petra, pôvodne rybára, ako jedného z prvých nasledovateľov Ježiša Krista. V katolíckej cirkvi je dokonca považovaný za prvého pápeža.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies