Severná Kórea je často zobrazovaná ako nebezpečná, izolovaná a tajomná krajina, kde život prebieha pod prísnym dohľadom. Avšak britská turistická sprievodkyňa Zoe Stephens, ktorá navštívila krajinu už 30-krát od marca 2016, tvrdí, že mnohí majú o Severnej Kórei mylné predstavy. Podľa nej ide o "normálnu" krajinu, v ktorej ľudia žijú bežný život.
Pravidlá, ktoré treba dodržiavať
Každý zahraničný turista, ktorý sa rozhodne vycestovať do Severnej Kórey, musí dodržiavať určité pravidlá. Zoe vysvetľuje, že medzi najdôležitejšie patrí:
"Normálny život" v Pchjongjangu
Napriek prísnym pravidlám Zoe tvrdí, že v hlavnom meste Pchjongjang ľudia žijú bežný život. Sama rada navštevuje kaviarne, chodí na turistiky do vidieckych oblastí a dokonca si v meste necháva upravovať svoje vlasy.
Počas päťročnej prestávky spôsobenej pandémiou COVID-19 sa Zoe do krajiny opäť vrátila v marci 2025. Organizuje výlety zo Číny do Severnej Kórey a vždy pred vstupom do krajiny absolvuje hodinový brífing o bezpečnosti a pravidlách.
Zmätok medzi Severokórejčanmi a turistami
Zoe si všimla, že medzi miestnymi obyvateľmi a zahraničnými turistami existujú kultúrne nepochopenia. Napríklad Severokórejčania nechápu, prečo turisti nechcú využívať mestskú hromadnú dopravu, ktorú ich krajina vybudovala. Na druhej strane, turisti majú tendenciu chcieť sa viac prechádzať a objavovať mesto na vlastnú päsť, čo je v Pchjongjangu nezvyčajné.
Propaganda alebo realita?
Napriek pozitívnym skúsenostiam Zoe čelí kritike na sociálnych sieťach. Mnohí ju obviňujú zo šírenia propagandy, pretože zdieľa príliš pozitívny obraz krajiny. Ona sama však tvrdí, že nechce Severnú Kóreu propagovať, ale len ukázať, že aj tam žijú bežní ľudia s obyčajnými každodennými radosťami a starosťami.
Severná Kórea zostáva jednou z najviac izolovaných krajín sveta, ale podľa Zoe Stephens je dôležité uvedomiť si, že všade na svete žijú bežní ľudia, ktorí len chcú viesť svoj život. Hoci jej pohľad na krajinu nemusí byť univerzálne akceptovaný, ponúka alternatívny uhol pohľadu na miesto, ktoré je v zahraničných médiách často zobrazované len negatívne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies