Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo zdieľate na sociálnych sieťach a kto všetko má prístup k týmto informáciám? Žijeme v časoch, kedy sa ľudia radi podelia so svojimi zážitkami, poodhalia svoje súkromie či postoje. Prílišná otvorenosť sa ale nie vždy vypláca. Napríklad, ak sa uchádzate o zamestnanie.
Každý šikovný personalista si na diaľku dokáže za pár minút preveriť záujemcov o pracovné miesto. Ak na osobnom profile objaví fotografie z prehnane divokých žúrov, používanie vulgárnych výrazov či zdieľanie toxického obsahu, môže to uchádzača čiastočne diskvalifikovať. Zároveň si personalista môže vytvoriť oprávnený alebo mylný názor, že uchádzačove spoločenské hodnoty jednoducho nekorešpondujú s firemnou politikou danej spoločnosti.
Hrozby kyber priestoru
Nezískať pracovné miesto pre zdieľanie prílišného obsahu na Facebooku určite zamrzí. Omnoho vážnejšie následky môže mať neuvážené šírenie informácií o deťoch a ich fotografie. Stačí si spomenúť na film V Sieti, ktorý dokonale odhalil hrozby kybernetického priestoru. Ruku na srdce, koľko zo svojich “priateľov“ na Facebooku či followerov na Instagrame osobne poznáte a za koľkých z nich by ste dali ruku do ohňa?
Zdieľané informácie o deťoch sa jedným neuváženým kliknutím dostanú k osobám, o ktorých nič nevieme. Ak takýto človek pozná meno dieťaťa, školu, ktorú navštevuje, alebo mená rodičov, nie je pre problém si ho po vyučovaní počkať a nešťastie je na svete s nenávratnými následkami.
Súvisiaci článok: Falošná dokonalosť na sociálnych sietach devastuje duše detí. Zuckerberg na to kašle!
Skryté hrozby
Sledovanie pornografických kanálov nie je v súčasnosti ničím výnimočným a stalo sa bežnou súčasťou života dospelých. V spoločnosti sa ale pohybujú aj devianti, ktorí nachádzajú sebauspokojovanie na sociálnych sieťach v podobe fotografií maloletých.
Toto je však skrytá hrozba, o ktorej sa rodičia nikdy nedozvedia, ale dá sa jej jednoducho vyhnúť. Stačí sa viac zamyslieť nad bezpečnosťou detí pred tým, ako stlačíte Enter.
Nespochybniteľným faktom je, že deti raz vyrastú. Fotografie v plienkach však navždy ostanú dostupné verejnosti na sociálnych sieťach, čo žiadnemu tínedžerovi nie je príjemné. V niektorých prípadoch môžu negatívne ovplyvniť ich mentálny vývoj, sebavedomie či budúcu kariéru.
Prečítajte si tiež: Facebook prišiel o dobrú povesť a Zuckerberg o šesť miliárd dolárov
Či už ide o výber zamestnania, ohrozenie detí, zdieľanie fotografií z dovolenky alebo výber potencionálneho partnera, zdieľanie informácií na sociálnych sieťach môže byť v mnohých situáciách skôr na škodu ako k úžitku.
Stačí si spomenúť na marec 2018. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg sa musel verejnosti ospravedlniť a zodpovedať sa pred americkým Kongresom za škandál týkajúci sa úniku dát približne 30 miliónov užívateľov.
Podľa obvinení spoločnosť Cambridge Analytica zneužila tieto informácie a zabezpečila tesné víťazstvo pre republikána Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2016. Facebook, Instagram ani Twitter neboli stvorené na to, aby súkromie chránili, ale odhaľovali.
Mohlo by vás zaujímať: Bývalá analytička vypovedala pred Kongresom. Facebooku sa jej slová nebudú páčiť!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies