WASHINGTON - Ukrajina obvinila Moskvu zo zhromaždenia približne 115 000 vojakov neďaleko jej hraníc, na Kryme a v dvoch východných regiónoch, ktoré ovládajú proruskí separatisti. Moskva tieto tvrdenia odmieta a obvinila USA z podnecovania napätia.
Spojené štáty pripravujú nové opatrenia zamerané na obranu Ukrajiny pred potenciálnym útokom Ruska. V piatok to uviedol americký prezident Joe Biden. Kremeľ pritom stále odmieta obvinenia, že plánuje voči svojmu východnému susedovi útok. "Dávam dokopy podľa mňa najkompletnejší a najzmysluplnejší súbor iniciatív, aby bolo pre pána Putina veľmi, veľmi ťažké pokračovať a robiť to, čoho sa ľudia obávajú, že by mohol urobiť," povedal Biden novinárom.
Kremeľ medzitým v piatok avizoval, že ruský prezident Vladimir Putin a Biden budú rokovať o napätej situácii na východe Ukrajiny počas budúceho týždňa prostredníctvom videohovoru.
Biden v piatok na tlačovej konferencii v Bielom dome novinárov ubezpečoval, že jeho chrapľavý hlas a pokašliavanie nie sú prejavmi COVID-19, ale prechladnutia. Podľa vlastných slov sa nakazil od vnuka, ktorý "svojmu dedkovi veľmi rád dáva bozky". Biden dodal, že testy na COVID-19 si robí každý deň.
Prečítajte si tiež: Joe Biden a Vladimir Putin budú rokovať o Ukrajine
Agentúra AP pripomenula, že Biden strávil víkend po Dni vďakyvzdania so svojou rodinou v Nantuckete a v pondelok bol jeho najmladší vnuk Beau (pomenovaný po Bidenovom zosnulom synovi) v Bielom dome, aby pomohol svojej babičke Jill Bidenovej privítať vianočný stromček.
Spomedzi vysokopostavených amerických politikov sa koronavírusom nakazili bývalý prezident Donald Trump a aj v Bidenovej administratíve sa vyskytlo niekoľko prípadov nákazy vrátane tlačovej tajomníčky Bieleho domu Jen Psakiovej.
Možno vás zaujme: Ukrajina stiahla na Donbas 125-tisíc vojakov. Ide o polovicu celého personálu ozbrojených síl
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies