JUŽNÁ KÓREA - Len štyri dni po páde lietadla spoločnosti Azerbaijan Airlines postihlo civilné letectvo nové nešťastie, tentoraz v Južnej Kórei.
Podľa Flightradar24 vzlietol Boeing 737-800 juhokórejskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Jeju Air o 20:29 SEČ (2:29 miestneho času) z thajského Bangkoku do juhokórejského mesta Muan, vzdialeného približne 288 kilometrov od Soulu.
Lietadlo malo civilnú registráciu HL8088 a v rokoch 2009 až 2016 lietalo so spoločnosťou Ryanair. Let 2216 spoločnosti Jeju Air sa začal približovať k Muanu 4 hodiny a 30 minút po štarte. „Posledná správa ADS-B prijatá od lietadla bola o 23:58:50 UTC (koordinovaného svetového času), pričom lietadlo sa nachádzalo na 34.95966, 126.38426 vo výške 153 metrov a približovalo sa k dráhe 1 v Muane,“ uvádza Flightradar24.
„Existuje viacero možných vysvetlení, prečo by lietadlo prestalo posielať správy ADS-B, vrátane straty elektrického napájania transpondéra, širšej elektrickej poruchy alebo zásahu pilota v pilotnej kabíne,“ dodal Flightradar24.
Na palube lietadla bolo 175 cestujúcich a šesť členov posádky. Podľa Flightradar 24 sa lietadlo „pokúsilo pristáť s podvozkom“, ale „skĺzlo z konca dráhy a narazilo do násypu a osvetľovacieho telesa, pričom sa rozlomilo na viacero častí“.
Podľa prvých správ sú desiatky obetí a najmenej dvaja preživší, ale záchranné práce pokračujú.
Juhokórejská tlačová agentúra Yonhap uviedla, že k nehode došlo o 9.07 h miestneho času (1.07 h SEČ), a oznámila, že úrady vedú „vyšetrovanie na mieste, aby určili presnú príčinu nehody“. O 18:36 miestneho času (10:37 UTC) agentúra Yonhap informovala, že na mieste je 176 mŕtvych a 3 nezvestní.
O niekoľko minút skôr Yonhap napísala: „Letisková kontrolná veža varovala pred nárazom vtáka len šesť minút predtým, ako sa v juhozápadnom juhokórejskom okrese Muan zrútilo osobné lietadlo spoločnosti Jeju Air so 181 ľuďmi na palube, uviedlo v nedeľu ministerstvo dopravy.“
Ako napísala juhokórejská agentúra, podľa tlačového brífingu ministerstva pôdohospodárstva, infraštruktúry a dopravy, ktoré dohliada na bezpečnosť letectva, riadiaca veža vydala varovanie o 8:57 hod.
Pilot lietadla okamžite vyhlásil mayday o 8:58 a o 9:00 sa pokúsil pristáť, ale o tri minúty neskôr o 9:03 havaroval, keď pristával bez vysunutého podvozku.
Ako doslova informovalo ministerstvo, „pri pokuse o pristátie na dráhe č. 1 riadiaca veža vydala varovanie pred nárazom vtáka a pilot krátko nato vyhlásil mayday.“
Úrady uviedli, že riadiaca veža udelila povolenie na pristátie v opačnom smere na pristávacej dráhe, po ktorom sa pilot pokúsil pristáť, až kým neprekročil dráhu a nenarazil do steny.
Agentúra Yonhap oznámila, že štátna spoločnosť Korea Airports Corporation (KAC), ktorá má na starosti správu letísk v Južnej Kórei, zaznamenala od roku 2019 do augusta tohto roka 10 prípadov nárazov vtákov.
"Podľa KAC 14 medzinárodných a vnútroštátnych letísk, ktoré prevádzkuje, zaznamenalo v posledných rokoch nárast počtu nárazov vtákov, a to zo 76 v roku 2020 na 109 v roku 2021 a potom na 131 v roku 2022 a 152 v roku 2023. Letiská použili akustické odstrašujúce prostriedky a iné opatrenia, aby vtáky odradili, dodala spoločnosť KAC.“
O 08:44 SEČ ten istý zdroj zverejnil ďalšie video nahrané svedkami, na ktorom vidno dym vychádzajúci z pravého motora, zábery, ktoré zodpovedajú možnosti, že sa lietadlo zrazilo s kŕdľom vtákov a jeden z nich sa dostal do motora. Vzhľadom na výšku lietadla bolo video pravdepodobne zaznamenané počas priblíženia k Muanu.
AKTUALIZOVANÉ
12:02: Yonhap hlási 177 mŕtvych, 2 nezvestných a 2 zachránených. Dvaja zachránení sú členovia posádky. Na palube lietadla bolo 82 mužov a 93 žien vo veku od troch do 78 rokov. Mnohí mali od 40 do 60 rokov.
Väčšina cestujúcich boli Kórejčania, okrem dvoch Thajčanov. Dvaja preživší boli ošetrení v samostatných nemocniciach v Mokpo a previezli ich do Soulu. „Ich zranenia neboli život ohrozujúce.“, informovala Yonhap.
Podľa juhokórejskej agentúry „sa úrady domnievajú, že nehodu mohlo spôsobiť zlyhanie podvozku, pravdepodobne v dôsledku nárazu vtáka. Začali vyšetrovanie na mieste, aby určili presnú príčinu.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies