SOUL - Po dnešnom vypustení rakety dlhého doletu Severnou Kóreou sa Soul a Washington dohodli, že začnú rozhovory o prípadnom rozmiestnení protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei.
Novinárov o tom informoval vysokopostavený predstaviteľ juhokórejského ministerstva obrany.
Tento vývoj situácie znepokojí Severnú Kóreu (KĽDR) aj Čínu, uviedla tlačová agentúra AP.
Čína bude vnímať protiraketový systém THAAD, ktorý je jedným z najvyspelejších obranných systémov vôbec, za ohrozenie svojich záujmov v regióne.
Predstaviteľ juhokórejského ministerstva dodal, že rozhovory o systéme THAAD sa budú zameriavať na posilnenie obrany Južnej Kórey i Spojených štátov, keďže obe krajiny čelia vyostrujúcim sa hrozbám zo strany Severnej Kórey.
Štátna severokórejská televízia dnes totiž v mimoriadnom oznámení uviedla, že nosná raketa vyniesla na obežnú dráhu družicu na pozorovanie Zeme a Severná Kórea tak dosiahla úspech. V oznámení bola aj informácia, že KĽDR vypustí i ďalšie družice. Televízia dodala, že vystrelenie rakety nariadil vodca Kim Čong-un.
Medzinárodné spoločenstvo malo však podozrenie, že v skutočnosti išlo o test rakety dlhého doletu, ktorá je schopná niesť bojové hlavice vrátane jadrových náloží.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun dnes vyjadril poľutovanie nad tým, že KĽDR pristúpila k vypusteniu rakety. Je totiž porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, zakazujúcich Pchjongjangu využívať technológiu balistických rakiet. Pan tiež upozornil, že k vypusteniu rakety došlo aj napriek námietkam medzinárodného spoločenstva.
Pan zároveň opäť vyzval Severnú Kóreu, aby prestala s provokáciami a vrátila sa k plneniu medzinárodných záväzkov.
V súvislosti s týmto vývojom sa dnes o 17.00 h SEČ začne mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. O jeho zvolanie požiadali spoločne USA, Japonsko a Južná Kórea.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies