Astronómovia prvýkrát objavili vodu v atmosfére planéty obiehajúcej v obývateľnej zóne vzdialenej hviezdy.
Podľa odborného žurnálu Nature Astronomy počítačové modelovanie ukázalo, že sa môže až 50 percent atmosféry exoplanéty (planéty mimo Slnečnej sústavy) s označením K2-18b skladať z vody.
Tento dychberúci objav tak robí z onoho sveta jeden z hlavných kandidátov na pátranie po živote v kozme.
Planéta K2-18b má byť asi dvakrát väčšia ako Zem, má disponovať teplotami medzi nulou a 40 stupňami Celzia.
For the first time, scientists have discovered water on K2-18b, the super-Earth planet about 111 light-years from our solar system.
— UberFacts (@UberFacts) September 11, 2019
It's now the only super-Earth exoplanet known to host both water and temperatures that could support life. It's around twice the size of Earth. pic.twitter.com/XlIFV6s8Ey
"Je to skutočne prvýkrát, čo sme objavili vodu na planéte v obývateľnej zóne okolo hviezdy, kde môže existovať teplota zlučiteľná so životom," vyhlásila vedúca výskumu, talianska profesorka Giovanna Tinettiová z britskej University College London.
Ďalšie skúmania
Počas nasledujúcich desiatich rokov by mohol vesmírny ďalekohľad, napríklad chystaný teleskop Jamesa Webba, odhaliť, či sú plyny v atmosfére tejto 111 svetelných rokov vzdialenej exoplanéty produkované živými organizmami.
Astronómovia zatiaľ podľa spravodajskej stanice BBC nemajú jasno, ktoré plyny by predstavovali dôkaz o živote, je navyše príliš ďaleko, než aby sa tam mohla vyslať sonda. Nemožno však vylúčiť, že v budúcnosti pomôže zodpovedať otázku, či sme vo vesmíre naozaj sami a či je Zem tak jedinečná.
Planéta obieha okolo hviezdy typu červeného trpaslíka, roku 2015 ju objavila sonda Kepler.
Takzvaná obývateľná zóna je oblasť dostatočne vzdialená od svojej hviezdy, aby nebola príliš horúca, ale dostatočne blízko, aby nebola príliš chladná.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies