BRATISLAVA - Bývalý šéf inšpekcie Szabó má zároveň sedemročný zákaz vykonávať funkciu verejného činiteľa.
Aktualizované 4. októbra 9:44
Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa dnes zaoberala schvaľovaním dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) s obvineným exriaditeľom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Adriánom Szabóom. Tá po prednesení znenia dohody vzniesla výhradu k právnej úprave navrhovanej dohody.
Podľa nej ide o viacčinný súbeh zločinu prijímania úplatku. "Ide o spáchanie dvoch trestných činov v dvoch skutkoch," povedala sudkyňa. Obvinenému by sa mal uložiť úhrnný trest. Nemá však výhrady k navrhovanej výške trestu. Prokurátor, obvinený ako aj jeho právny zástupca Zoltán Perhács súhlasil s výhradou sudkyne.
„Súhlasím s navrhovanou dohodu a s pokorou žiadam, aby súd takúto dohodu aj schválil," povedal dnes pred súdom obvinený Adrián Szabó. Dohoda sa stala právoplatnou a nie je možné sa proti verdiktu odvolať.
Prokurátor ÚŠP uzavrel dohodu o vine a treste s Adriánom Szabóom, ktorý je trestne stíhaný pre zločin prijímania úplatku. Navrhuje mu uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov.
Úplatky vo forme elektroniky
Súčasťou dohody je tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25 000 eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača. Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.
Mohlo by vás zaujímať: AKTUALIZÁCIA: Vyšetrovatelia NAKA aj dočasný šéf inšpekcie idú na slobodu
Zneužívanie právomocí a úplatky
Adriána Szabóa, bývalý riaditeľ národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.
NAKA zadržala Szabóa 3. júna. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20 000 eur. Úplatky mal dostať od Bernarda Slobodníka. Ten je jediným priamym svedkom v prípade.
Vláda 16. júna odvolala Szabóa z funkcie riaditeľa ÚIS. Dočasne povereným šéfom ÚIS sa stal 11. júna Peter Sch. Toho však zadržali spoločne so štvoricou vyšetrovateľov NAKA 13. septembra.
Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Petra Scholza a vyšetrovateľov napokon v piatok (1. septembra) prepustil Krajský súd (KS) v Bratislave z väzby na slobodu. Podľa KS je ich trestné stíhanie neopodstatnené. ÚIS aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič.
Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ: V putách skončil šéf Úradu inšpekčnej služby Scholz. Mikulec záťah spochybnil!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies