Kennedyho tajomstvá odhalené? Skôr naopak! +VIDEO

NETKY.SK • 20 Marec 2025, 19:10 • 3 min
Kennedyho tajomstvá odhalené? Skôr naopak! +VIDEO

slovakia

left justify in out

V utorok bolo zverejnených takmer 64 000 dokumentov týkajúcich sa atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho. Historici, novinári aj amatérski detektívi sa vrhli na ich preštudovanie v nádeji, že nájdu niečo prevratné. Napokon sa ukázalo, že najväčším odhalením bolo, že žiadne veľké odhalenie nenastalo.

Otvoriť časovú os

linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Roky tajnostkárstva chránili skôr praktiky C.I.A. ako druhého strelca

Dlhé desaťročia panovalo presvedčenie, že ak dokumenty o atentáte zostávajú tajné, musí to znamenať, že ukrývajú niečo prevratné. Dokonca aj Kennedyho synovec Robert F. Kennedy ml., ktorý je dnes hlavným zdravotným predstaviteľom USA, dlhodobo volal po ich zverejnení.

Po utorkovom odtajnení tisícok strán, z ktorých mnohé boli predtým redigované, sa ukazuje, že skutočným dôvodom tajnostkárstva nebolo zakrytie „nepohodlných právd“, ale ochrana amerických spravodajských operácií.

Dokumenty sú plné detailov o agentoch, informátoroch, tajných operáciách a financovaní C.I.A. – no chýba v nich akékoľvek jednoznačné potvrdenie či vyvrátenie konšpiračných teórií o zapojenia C.I.A. do atentátu.

Málo nových informácií, ale veľa vedľajších škôd

Aj keď dokumenty neobsahovali prevratné informácie o vraždách Kennedyho, Roberta F. Kennedyho či Martina Luthera Kinga Jr., ich zverejnenie nie je definitívnym koncom procesu odtajňovania.

Ministerstvo spravodlivosti USA oznámilo, že chce odtajniť záznamy sledovania FBI o Dr. Kingovi, čo vzbudzuje obavy, že niektoré informácie by mohli poškodiť jeho odkaz. Okrem toho sa v dokumentoch objavili aj osobné údaje zamestnancov Kongresu zo 70. rokov, vrátane čísel sociálneho zabezpečenia. Niektorí z nich sú dodnes nažive a sú prekvapení, že ich súkromné informácie boli takto zverejnené.

Hodnota dokumentov závisí od uhla pohľadu

Pre bežných čitateľov mohli byť dokumenty sklamaním, no pre historikov a odborníkov priniesli niekoľko zaujímavých zistení. Napríklad tajná správa C.I.A. z roku 1975 naznačuje, že agentúra „možno prekročila svoje poslanie“. Sú v nej zmienky o vedúcich staníc, zahraničných prienikoch, nelegálnom sledovaní a iných citlivých operáciách. Historik David J. Garrow to nazval „katalógom pochybných činností C.I.A.

V pondelok Donald Trump sľúbil, že uvoľní 80 000 strán dokumentov bez redakcií. Napokon v utorok večer bolo zverejnených 64 000 dokumentov, z ktorých niektoré boli aj tak redigované. Otázkou zostáva, kde je zvyšných 16 000 dokumentov a či budú niekedy zverejnené.

Konšpiračné teórie nikdy nezmiznú

Nezáleží na tom, koľko dokumentov bude zverejnených – pochybnosti o atentáte na Kennedyho nikdy neustanú. Teórie sa objavili už bezprostredne po vražde a namiesto ich vyvrátenia ich štátny vyšetrovania len posilnili. Film "J.F.K." z roku 1991 ich len umocnil.

Komisia Warrena, ktorá bola zriadená v roku 1963 na vyšetrenie atentátu, sa snažila konšpirácie vyvrátiť – neúspešne. Nariadenie z roku 1992 stanovilo, že všetky súvisiace dokumenty musia byť zverejnené do 25 rokov s výnimkami – ale pochybnosti pretrvávajú dodnes.

Dnes je 99 % dokumentov dostupných verejnosti, no pre mnohých to stále nie je dostatok. A otázka, čo ešte zostáva skryté, pravdepodobne nikdy celkom nezmizne.

 


Zdroj textu: nytimes.com, wsj.com, bbc.com, Foto: wsj.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies