SOUL - Severná Kórea sa podľa všetkého pripravuje na ďalší jadrový test, čomu podľa juhokórejskej tajnej služby nasvedčujú intenzívnejšie aktivity v jej hlavnom nukleárnom zariadení Pchung-kje-ri. Práve nedávny tretí atómový test v KĽDR odštartoval poslednú krízu na kórejskom polostrove.
"Snažíme sa zistiť, že ide skutočne o prípravu jadrového testu alebo len o snahu na zvýšenie nátlaku na nás a Spojené štáty," povedal nemenovaný zdroj z juhokórejskej vlády. KĽDR podľa spravodajských informácií presunula dve mobilné rakety stredného doletu na svoje východné pobrežie. Podľa niektorých správ sa ich chystá otestovať pred 15. aprílom, keď sa konajú oslavy narodením zosnulého lídra Kima Ir-sena.
Ďalší jadrový test by medzinárodné spoločenstvo považovalo za zjavnú provokáciu v čase eskalácie napätia na Kórejskom polostrove. Japonsko už nariadilo armáde, aby zostrelila akúkoľvek severokórejskú raketu. Severokórejské provokácie už odsúdil aj jej najväčší spojenec Čína. "Nikto nesmie uvrhnúť celý región, a dokonca celý svet, do chaosu so sebeckých dôvodov," povedal v nedeľu čínsky prezident Si Ťin-pching.
Severná Kórea v reakcii na sprísnenie medzinárodných sankcií a americko-juhokórejské vojenské cvičenie urobila v posledných týždňov viacero vážnych hrozieb, ktoré vyostrili situáciu na Kórejskom polostrove. Naznačila, že jej útok je už len otázkou krátkeho času a armáda dostala konečný súhlas s útokom na americké ciele. Minulý týždeň uviedla svoje strategické raketové jednotky a delostrelectvo do bojovej pohotovosti a zamierila ich na americké vojenské základne na Guame, Havaji a na kontinentálnom území USA. Spojené štáty oznámili, že na ostrov Guam umiestnia protiraketový obranný systém. KĽDR tiež zakázala Juhokórejčanom vstup do spoločného priemyselného komplexu v meste Kchäsong na severokórejskom území.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies