DAVOS - Najmocnejší politici a podnikatelia sa pripravujú na Svetové ekonomické fórum (WEF), ktoré sa začne 22. januára vo švajčiarskom Davose. Svetová elita sa netají vážnymi obavami z blízkej budúcnosti.
Prvému medzinárodnému zhromaždeniu v roku 2019 by mali dominovať klimatické problémy. Zmene klímy je preto pre tento rok v Davose vyhradená veľká časť programu. Diskusie, na ktorých sa zúčastnia predstavitelia približne 1700 firiem, sa sústredia na to, ako sa im podnikateľský svet snaží prispôsobiť.
Podľa Klausa Schwaba, 80-ročného zakladateľa a výkonného predsedu WEF, sa elitné zhromaždenie musí zamyslieť aj nad tými, ktorým globalizácia uštedrila tvrdý úder a nájsť spôsob, ako im pomôcť. Domnieva sa totiž, že práve problémy spôsobené globalizáciou sú za vlnou populizmu a podpory protisystémových síl, ktoré viedli k rozhodnutiu o brexite v britskom referende v roku 2016.
Británia má vystúpiť z Európskej únie 29. marca a v Davose sa bude debatovať aj o jej možnom odchode bez dohody po tom, ako parlament v Londýne odmietol návrh tzv. rozvodu, ktorý mu predložila premiérka Theresa Mayová. Sama je tak po americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi ďalším z lídrov, ktorí do Davosu neprídu, keďže musia riešiť v prvom rade domáce problémy. Americký prezident odvolal svoju cestu na WEF pre čiastočnú uzávierku (shutdown) federálnych úradov.
Aj tento rok sa už tretíkrát po sebe medzi najväčšie hrozby prebojovali katastrofické počasie a záplavy spôsobené klimatickými zmenami. V správe sa tiež spomínajú riziká, ktoré predstavuje rýchly technologický pokrok v oblasti umelej inteligencie a kvantovej kryptografie, spolu s rastúcim problémom digitálnej izolácie jednotlivcov.
Ukázalo sa, že ani bitie na poplach v súvislosti s extrémnym počasím nepomohlo.
Kybernetické útoky, masívne krádeže dát a podvody sa dostali medzi päť najväčších hrozieb v dôsledku prenikania digitálnych technológií do každého aspektu života.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies