CANBERRA- Koalám v austrálskom štáte Nový Južný Wales (NSW), ktorý najviac zasiahli rozsiahle požiare buša, môže hroziť vyhynutie. Okrem požiarov sú na príčine tiež suchá a ťažba dreva. Vyplýva to z dosiaľ predbežných zistení ochranárov životného prostredia, informovala v utorok agentúra DPA.
Stuart Blanch zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) uviedol, že podľa predbežných zistení došlo po požiaroch na severe Nového Južného Walesu k 80 až 85-percentnému úbytku koál.
Australia has one of the highest rates of extinction of any country in the world, this has only been exacerbated by the recent bushfires. More below 👇https://t.co/PrZvYtAIOQ pic.twitter.com/VQyZzayYKh
— WWF_Australia (@WWF_Australia) February 17, 2020
Vyhynutie do 2050
"Vzhľadom na to, čo počúvame, nebudem prekvapený, ak sa preukáže, že pri požiaroch a suchu sme prišli o 10.000 koál," povedal Blanch v utorok zákonodarcom miestneho parlamentu. Tamojšej populácii koál hrozí podľa jeho slov vyhynutie do roku 2050.
Požiare buša zasiahli od septembra v Novom Južnom Walese územie s rozlohou približne 5,4 milióna hektárov. Biologička z Austrálskej národnej univerzity Kara Youngentobová uviedla, že tamojšie koaly ohrozuje z dôvodu požiarov, sucha a ťažby dreva rýchla strata biotopu.
Thanks to the incredible support we recieved, we have been able to work with Wildcare Queanbeyan to distribute food drops for surviving wildlife affected by the bushfires 🌳 To help us continue distribute funds to care for wildlife follow this link 👉 https://t.co/nzIoP7vfqQ pic.twitter.com/C7lRqdC77E
— WWF_Australia (@WWF_Australia) February 7, 2020
Plamene zasiahli podstatnú časť biotopu
Tím expertov, ktorý analyzoval dosah požiarov na voľne žijúce zvieratá, ešte minulý týždeň oznámil, že plamene zasiahli podstatnú časť biotopu koál a na obnovu ich prirodzeného prostredia budú potrebné mimoriadne zásahy.
Austrálska ministerka životného prostredia Sussan Leyová ešte v januári upozornila, že v niektorých oblastiach možno budú musieť koaly vyhlásiť za ohrozený druh.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies