Tušíte, koľko toho máte za deň vypiť? Riadiť sa smädom nestačí. V horúcich letných dňoch by ste mali mať fľašu vody neustále pri sebe.
Ak neviete, koľko by ste za deň mali vypiť tekutín, existuje vzorec, vďaka ktorému budete mať jasno.
Pri nedostatku vody sa tekutiny v tele zahusťujú, znižuje sa tlak, zhoršuje sa prekrvenie častí tela a človeku je z toho potom akurát slabo. Spočítajte si, koľko vody by ste mali počas dňa vypiť!
Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že naše telo je natoľko chytré, že nám cez pocit smädu ukáže, kedy sa máme napiť.
Dajte si pozor, v mnohých prípadoch telo signalizuje smäd až v momente, kedy je už čiastočne dehydrované. Indikátor smädu nie je tak spoľahlivý, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, a je dôležité piť pravidelne.
Koľko teda vypiť?
Je pravda, že naše telo potrebuje pri bežnom fungovaní asi tri litre tekutín denne. Toto množstvo však nemusíte získať len z nápojov, veľa vody prijímate aj v potravinách, napríklad v zelenine, ovocí, mliečnych výrobkoch alebo polievkach. Pri vhodne zostavenom jedálničku stačí denne za bežnej situácie vypiť asi 1,5 až 2 litre.
Vypočítajte si ideálny prísun vody podľa vzorca:
Váha (kg) x 0,035 = denná potreba tekutín (v litroch)
- Za každých jedenásť kilogramov nadváhy si pripočítajte 0,25 litra vody.
- Za jednu šálku kávy si pripočítajte 0,3 litra vody.
A čo ak ste aquaholik?
Existuje aj opačný extrém ako nedostatočné pitie vedúce k dehydratácii, a tým je prepitie sa, čiže aquaholismus. Ak sa snažíte vypiť štyri alebo aj päť litrov tekutín denne a nebeháte pri tom maratóny, je to zlé.
Aquaholismus je totiž podobná závislosť ako na drogách alebo alkohole. Sú pri ňom nadmerne zaťažené obličky a hrozí strata minerálov z tela, že ide o život.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies