Kongresové voľby sa začali otvorením volebnej miestnosti vo Vermonte
V Spojených štátoch amerických sa dnes ráno začali kongresové voľby, na ktorých môže odovzdať svoj hlas vyše 218 miliónov oprávnených voličov. Prvé volebné miestnosti otvorili už pred úsvitom (miestneho času) na východnom pobreží USA.
Voľby do Kongresu sú považované aj za referendum politiky amerického prezidenta Baracka Obamu. Očakáva sa, že demokrati stratia väčšinu v Snemovni reprezentantov, a na vážkach je tiež ich pozícia v Senáte.
Volebná účasť v kombinovaných prezidentských a kongresových voľbách v USA v roku 2008 bola 56,8 percenta. Vo voľbách, v ktorých sa v roku 2006 volilo len do Kongresu, bola volebná účasť len 37,1 percenta.
Američania teraz volia všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov a 37 mandátov v 100-člennom Senáte. Okrem toho si vyberú 37 z 50 guvernérov, budú rozhodovať v miestnych referendách a voliť predstaviteľov zákonodarnej moci jednotlivých štátov.
Predvolebný boj v Spojených štátoch ovplyvnili predovšetkým slabý rozmach americkej ekonomiky, problémy na trhu práce a obrovské štátne dlhy.
Kongres je podľa americkej ústavy zákonodarným orgánom, zodpovedá za rozpočet, kontroluje prezidenta a vládu. Sídli v budove Kapitolu vo Washingtone. Návrhy zákonov musia byť prerokované v oboch komorách parlamentu a vyžadujú súhlas Snemovne reprezentantov aj Senátu.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies