Indická dolná komora parlamentu schválila kontroverzný návrh zákona o waqf, ktorý by mal priniesť zmeny do správy moslimských nadačných majetkov v hodnote viac ako 14 miliárd dolárov.
Vládna strana Bharatiya Janata Party (BJP) premiéra Narendru Modiho tvrdí, že zmeny sú nevyhnutné na boj proti korupcii a zlepšenie transparentnosti. Opozícia a moslimské organizácie však upozorňujú na možné ohrozenie moslimského dedičstva a zásah do náboženských práv.
Čo je waqf a prečo je dôležitý?
Waqf je forma náboženského darcovstva, kedy moslimovia trvalo venujú svoj nehnuteľný alebo hnuteľný majetok na charitatívne alebo náboženské účely. Takéto majetky zahŕňajú historické mešity, svätyne, obchody, cintoríny a tisíce akrov pôdy. Ich správu v Indii zabezpečujú vládou ustanovené waqf rady.
Navrhované zmeny a ich dopady
Nový zákon prináša dve kľúčové zmeny:
1. Pridanie ne-moslimov do waqf rád: Doteraz mohli byť členmi rád len moslimovia, ale nový zákon zavádza možnosť, aby sa na ich správe podieľali aj ne-moslimovia.
2. Zväčšená vládna kontrola: Štát získa väčší vplyv na validáciu majetkov patriacich waqfu, čo môže viesť k zvýšenému riziku konfiškácie alebo sporov o vlastníctvo.
Podľa ministra vnútra Amita Shaha cieľom týchto zmien nie je zasahovať do náboženských záležitostí, ale len zabezpečiť lepšiu správu a využitie darovaných zdrojov. Naopak, opozícia a moslimské organizácie tvrdia, že ide o pokus hinduistického nacionalistického režimu získať väčší vplyv nad moslimskými majetkami.
Obavy a protesty
Moslimské komunity sa obávajú, že vláda využije túto reformu na vyvlastnenie majetkov, najmä tých, ktoré nemajú formálne dokumenty. Mnoho mešít a svätyní bolo založených pred stovkami rokov bez oficiálnych pozemkových záznamov. Organizácia All India Muslim Personal Law Board označila zákon za diskriminačný a porušujúci ústavné práva moslimov.
Politické napätie a budúcnosť zákona
Návrh zákona bol v dolnej komore parlamentu schválený pomerom hlasov 288 ku 232. Teraz smeruje do hornej komory a ak bude schválený, dostane ho na podpis prezidentka Droupadi Murmu. Opoziční lídri, ako Rahul Gandhi, varujú, že tento zákon vytvára precedens na zasahovanie do majetkov iných náboženstiev v budúcnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies